Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe w domu?

sesja wizerunkowa warszawa wilczkiewicz

Zacznijmy od końca, a więc od zdjęć portretowych wykonywanych samodzielnie w domu – oczywiście posiadając odpowiedni sprzęt, chęci i zaangażowanie, można zdecydować się na taką opcję. Warto pamiętać jednak, że bez doświadczenia nawet najszczersze chęci mogą nie wystarczyć. Zdjęcie portretowe to wbrew pozorom jedna z najtrudniejszych fotograficznych sztuk, a wydobycie z twarzy modela wszystkich niuansów wcale nie przychodzi od razu wraz z pierwszym naciśnięciem migawki. O tym, jak samodzielnie zrobić zdjęcie biznesowe w domu pisałem w jednym z moich poradników – sprawdź, czy to dobra opcja dla Ciebie. Jeśli nie, warto rozważyć zaproszenie fotografa do domu. W mojej ofercie znajdziesz m.in. sesję portretową wraz z dojazdem. Skontaktuj się ze mną, celem omówienia szczegółów – na pewno znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

zdjecie biznesowe warszawa 13

Co jest ważne w zdjęciach portretowych w domu?

Oczywiście światło! Bez niego lub ewentualnie bez profesjonalnego sprzętu, ciężko będzie zrobić dobry portret. Zdjęcie w domu warto wykonać tam, gdzie światła jest najwięcej, czyli przy oknie. Łatwo można wykorzystać w ten sposób naturalne oświetlenie dzienne, ważne jednak, aby odpowiednio ustawić modela, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, możemy go ustawić bokiem do okna, skosem lub na wprost do okna, tak, by światło w całości oświetlało twarz.  Domowymi sposobami można oczywiście modyfikować światło, zmiękczając je np. poprzez zasunięcie firanki dodatkowo jeśli mamy zaciemniające zasłony możemy zawęzić strumień światła tak, aby padał tylko na modela.

meska sesja wizerunkowa warszawa wilczkiewicz 00004

Portrety w domu – okno kluczem do sukcesu?

zdjecie biznesowe warszawa 6

Jak krok po kroku zrobić zdjęcie portretowe w domu?

Bez względu na to czy samodzielnie zdecydujesz się na wykonanie zdjęcia portretowego w domu, czy zaprosisz do niego fotografa, który Ci w tym pomoże, ważne, aby dokładnie zaplanować cały proces. Sprawdź siedem kroków, które Ci to ułatwią:

1. Wybierz właściwe miejsce – najlepiej lokalizację w pobliżu miejsca z dobrym dostępem naturalnego światła, jeśli to możliwe w bliskim sąsiedztwie dużego okna.

2. Wybierz odpowiednie tło – zastanów się czy chcesz zrobić zdjęcie na jednolitym tle czy raczej chciałbyś wykorzystać do niego interesujące wnętrza znajdujące się w pomieszczeniu. W tym drugim przypadku pamiętaj, aby uporządkować tło ze wszystkich zbędnych elementów.

3. Przygotuj odpowiednio swojego modela – pamiętaj, aby był rozluźniony i swobodny oraz czuł się pewnie przed obiektywem – więcej o tym TUTAJ

4. Upewnij się, że ubranie, które ma na sobie fotografowana osoba jest odpowiednie do charakteru sesji – sprawdź przewodnik „Jak ubrać się do sesji biznesowej?”.

5. Staraj się utrzymać modela w środku kadru, próbując różnych ustawień z wykorzystaniem rozmaitych kątów i perspektyw. Nie zawsze poza, którą początkowo uważamy za optymalną, okazuje się nią również na koniec sesji. Nie zostawiaj wokół modela zbyt dużo wolnej przestrzeni i na początek nie porywaj się na „artystyczne” eksperymenty np. z ucinaniem czubka głowy modela.

6. Skup się na utrzymaniu ostrości na oczach modela. Pamiętaj, że w nowych modelach aparatów można włączyć funkcję wyszukiwania twarzy i oczu, która podczas robienia zdjęć będzie automatycznie nastawiała ostrość właśnie w tych miejscach. Jeśli chcesz rozmyć nieco tło, skorzystaj z niskich wartości przysłony.

7. Pamiętaj o doświetleniu cieni jeśli są zbyt mocne – możesz użyć blendy fotograficznej, jeśli taką posiadasz lub skorzystać z dużego białego kartonu, który stawiamy naprzeciw źródła światła tak, aby odbić część jego promieni w stronę modela. 

sesja biznesowa na luzie 00003

Jak przygotować się do zdjęcia portretowego w domu wykonanego przez profesjonalnego fotografa?

kobieca sesja biznesowa 00001

Jeśli chcesz być pewien, że Twój portret wykonany w domu będzie spełniał oczekiwania, zaproś do siebie profesjonalnego fotografa. Chętnie pomogę w doborze scenografii, wspólnie z Tobą zadbam o każdy detal i wykonam zdjęcia, z których będziesz w 100% zadowolony. Sprawdź moją ofertę zdjęć portretowych z możliwością dojazdu do domu klienta.