Zdjęcia biznesowe męskie

Współcześnie zdjęcia biznesowe męskie, podobnie jak damskie, nie są już tylko jedną z opcji, po którą warto sięgnąć, budując wizerunek firmy lub marki osobistej. Są czymś niemalże obowiązkowym. Czymś, czego oczekuje odbiorca, wchodząc na stronę danej spółki. Czymś, co może zadecydować o nawiązaniu współpracy lub wręcz przeciwnie – o opuszczeniu witryny bez podjęcia jakichkolwiek działań. Jak powinna wyglądać sesja biznesowa męska i przede wszystkim – jak się do niej przygotować – aby pracowała na sukces? 

Zdjęcia biznesowe męskie a damskie 

Nie bez powodu przygotowałem dwa osobne poradniki – ten o zdjęciach biznesowych męskich oraz damskich. U panów komunikowane wartości często oscylują wokół pewności siebie, gotowości do podjęcia ryzyka, a nawet nieustępliwości. U pań natomiast wokół empatii, pozytywnego, ciepłego usposobienia i otwartości. Są to oczywiście uproszczenia kulturowe powielane przez lata, a współcześnie – chętnie i często przełamywane. 

Siłą rzeczy środki przekazu na jednej i drugiej sesji będą się różniły. Składowymi budującymi wizerunek biznesowy kobiet będą makijaż, manicure, biżuteria i inne, typowo kobiece, elementy. U mężczyzn natomiast będą to spinki do mankietów, krawat czy zegarek. Ale nie tylko. 

„Narzędzia” realizujące przyjęte cele wizerunkowe to również mimika, postawa ciała czy sceneria, które mogą różnić się w zależności od rodzaju planu zdjęciowego – sesji biznesowej męskiej lub tej typu personal branding.  

00007 zdjecia biznesowe warszawa

Sesja biznesowa męska

To sesja najczęściej realizowana w studio lub w siedzibie firmy. Taka fotografia korporacyjna ma za zadanie przedstawić członków zarządu czy zespołu w taki sposób, aby ich profesjonalizm i bezkonkurencyjność zachęcały do nawiązania kontaktu, skorzystania z usług czy podjęcia współpracy. Zdjęcia biznesowe męskie nierzadko są odgórną inicjatywą spółki, która chce zbudować komunikację wizualną w mediach społecznościowych, na stronie www czy drukowanych środkach przekazu takich jak czasopisma branżowe. W sesji biznesowej męskiej dress code jest zazwyczaj ściśle określony, podobnie jak ogólna estetyka fotografii tożsama z polityką firmy.

fotograf warszawa 00010

Sesja wizerunkowa typu personal branding 

Swobodną odmianą sesji biznesowej męskiej jest ta typu personal branding. Jak wskazuje nazwa – model kreuje wizerunek marki osobistej. Ten rodzaj sesji ma dużo mniej ograniczeń od formalnego planu zdjęciowego. Dress code nie jest z góry narzucony, natomiast mile widziane są rekwizyty lub ukazanie środowiska, w którym na co dzień pracuje dana osoba. Będzie to już nie tylko biuro, ale i warsztat samochodowy, restauracja czy inne wybrane miejsce. 

bezprofilu

Jak przygotować się do sesji biznesowej męskiej?

Sesja biznesowa męska może odbyć się możliwie spontanicznie. Jednak z doświadczenia wiem, że odpowiednie przygotowanie zmniejsza stres, a to z kolei pozwala poczuć się swobodniej przed obiektywem. Dlatego przed sesją zalecam przećwiczenie póz w zaciszu swojego mieszkania – sprawdzenie, który profil wypada lepiej, jaka wersja uśmiechu będzie najkorzystniejsza, jak ułożyć dłonie itp. 

Co w przypadku, gdy model stawi się na sesję „nieprzygotowany”? Oczywiście nic. To rolą fotografa jest stworzenie takiej atmosfery, udzielenie takich wskazówek i takiej pomocy, aby każdy – bez względu na wcześniejsze próby przed lustrem lub ich brak – otrzymał kilka udanych kadrów. 

Trening przed lustrem to nie wszystko. Bardzo ważne jest wcześniejsze skompletowanie stroju i sprawdzenie, czy dobrze leży. Najlepszym wyborem do męskich zdjęć biznesowych będzie zestaw składający się z garnituru, koszuli oraz opcjonalnie krawatu. Każdy z tych elementów musi doskonale do siebie pasować. Niewskazane jest łączenie kilku deseni czy wybór jaskrawych kolorów, a już w ogóle niedopuszczalne będzie odkrywanie ciała – np. poprzez rozpiętą koszulę.  

Należy pamiętać o tym, że odbiorca, patrząc na zdjęcia biznesowe, zauważy każdy najmniejszy niepasujący lub niedopracowany element jak niewypielęgnowanie dłonie, pogniecioną koszulę czy nieułożone włosy lub źle przystrzyżoną brodę.

Jak ubrać się na sesję męską?

Garnitur wyjęty z wnętrza szafy to jedno, ale świetnie skrojona marynarka, która na zdjęciach biznesowych będzie leżała na modelu jak jego druga skóra, to drugie. Zatem jak ubrać się na sesję męską, aby za pomocą ubioru podkreślić swoje walory? Poniżej przedstawiam kilka zasad:

  1. Strój musi być doskonale dopasowany. Oznacza to m.in. szerokość ramion marynarki zgodną z naturalną linią ramion, guzik znajdujący się na wysokości talii, mankiety koszuli dyskretnie wystające poza rękaw marynarki, krawat sięgający do klamry paska i inne niuanse składające się na perfekcyjną całość.  
  1. Ubiór musi być nienagannie dopasowany tak samo pod kątem kroju, co kolorystyki. Najlepiej więc zdecydować się na klasyczne kolory takie jak granatowy, czarny, grafitowy, szary lub biały. Bezpiecznym wyborem każdej sesji biznesowej męskiej będzie ponadczasowy i zawsze elegancki minimalizm daleki od zestawiania ze sobą różnych deseni – np. krawatu w kropki i marynarki w kratkę – czy jaskrawych kolorów. 
  1. Model musi świetnie prezentować się w swoim stroju, ale i doskonale się w nim czuć. Swoboda i pewność siebie, wspierane przez nienaganny wygląd, będą od razu widoczne na zdjęciach. 

To oczywiste, choć mimo wszystko o tym wspomnę – każdy element garderoby musi być schludny – koszula bez zagnieceń, marynarka bez plam, pasek zegarka bez przetarć itp. Dlatego też ważne, aby do sesji przygotować się odpowiednio wcześniej – oddać garnitur do czyszczenia czy drobnych poprawek lub koszulę do pralni itd.

00009 zdjecia biznesowe warszawa

Jak pozować do zdjęć biznesowych męskich?

Dobry fotograf biznesowy potrafi pokierować modelem tak, aby pomimo braku doświadczenia przed obiektywem, wypadł świetnie. Niemniej i tak zalecam wykonanie próby generalnej w zaciszu swojego mieszkania – przećwiczenie kilku póz i obserwowanie siebie w lustrze pomoże zyskać świadomość ciała, a w efekcie poczuć się pewniej w dniu sesji.

Zdjęcia biznesowe męskie to nic innego jak portrety, w których główną rolę odgrywają emocje wypisane na twarzy. Dlatego warto wypróbować takie pozy, w których dłonie dotykają podbródka, skupiając uwagę odbiorcy właśnie na buzi fotografowanego.  

zdjecia biznesowe warszawa 00002

Ciekawe kadry można uzyskać wykorzystując pozycję siedzącą. Sylwetka delikatnie przechylona do przodu, w której dobrze widoczne są twarz i ręce modela, komunikuje pewność siebie i profesjonalizm.

zdjecia biznesowe warszawa tomasz wilczkiewicz 00004

Inną pozą, która wyraża pożądane w biznesie zdecydowanie, jest ta z założonymi rękami. Jeśli osoba fotografowana chce odrobinę złagodzić tą dosyć zamkniętą postawę ciała, może uśmiechnąć się do zdjęcia, całkowicie odmieniając jego odbiór.

00004 zdjecia biznesowe warszawa

Podsumowując, na sukces sesji biznesowej męskiej składa się wiele czynników, a o wiele z nich można zadbać jeszcze na etapie przygotowań. Są to: 

  • Dobrze dopasowany pod względem kroju i koloru strój – najczęściej czarna, granatowa lub szara marynarka, biała koszula i opcjonalnie krawat. 
  • Schludny wygląd – nie tylko ułożona fryzura, ale i wypielęgnowana broda oraz zadbane dłonie.
  • Przećwiczenie póz przed lustrem – próba generalna przed planowaną sesją i sprawdzenie różnych wariantów uśmiechu, ułożenia dłoni i ogólnej postawy ciała.

A reszta w postaci swobodnej atmosfery, profesjonalnego sprzętu oraz wysokiej jakości zdjęć niech pozostanie po stronie fotografa 🙂