Ile kosztuje sesja biznesowa? 

Ile kosztują zdjęcia biznesowe? A ile kosztuje zestaw klocków Lego? Zapewne większość odpowie, że to zależy od rodzaju zestawu, jego wielkości i złożoności. I dokładnie tak samo jest z sesją fotograficzną – na nią również składa się wiele czynników, swego rodzaju klocków, które dodając lub odejmując od oferty, determinują jej końcową cenę. 

Zanim zaczniemy rozmawiać o cenie, najpierw należy odpowiedź na jedno zasadnicze i niezmiernie ważne pytanie: Jaki efekt końcowy chcesz uzyskać w sesji, którą wspólnie przeprowadzimy? Ważne jakiego rodzaju zdjęcia finalnie chcesz otrzymać, gdzie zostaną wykonane, w jakiej stylizacji i ile sztuk fotografii chcesz uzyskać w pakiecie? Wszystko to wpływa na cenę końcową, dlatego jej jednoznaczne określenie jest bardzo trudne do zdefiniowania. 

A gdyby to spakietować?

Oczywiście orientacyjnie da się określić wszystko, jak z tym zestawem Lego – możemy założyć, że średnio wóz strażacki bez dodatkowego oprzyrządowania kosztuje kwotę X, a Gwiezdny Niszczyciel Imperium – kwotę Y. Bardzo orientacyjne pakiety znajdziesz również w mojej ofercie – to trzy warianty różniące się kilkoma szczegółami, ale ważnymi, bo jak to w życiu bywa, diabeł tkwi właśnie w szczegółach. 

Sesja biznesowa w podstawowych opcjach to pakiety standardowy, pro i premium. Wszystkie znajdziesz w zakładce dedykowanej ofercie zdjęć biznesowych. Pamiętaj jednak, że pakiety możesz swobodnie miksować, dokładając do nich kolejne klocki. Zwiększy to cenę usługi, ale jednocześnie da Ci większą swobodę choćby w wyborze lokalizacji, w pomocy stylistki i makijażystki czy w zwiększonej liczbie zdjęć otrzymanych w pakiecie. 

Po pierwsze spotkanie

O tym, ile kosztuje zrobienie zdjęcia biznesowego, rozmawiamy po określeniu przez Ciebie potrzeb i oczekiwań związanych z sesją. Dopiero kiedy będziemy wiedzieli jakich środków i zasobów użyjemy, jestem w stanie przygotować dla Ciebie indywidualną propozycję. Spotkanie możemy odbyć zarówno stacjonarnie, jak i online – wszystko zależy od możliwości i Twoich preferencji. Jestem zwolennikiem starej szkoły i wyznaję zasadę, że spotkanie twarzą w twarz nigdy nie zastąpi w pełni tego w wirtualnym świecie, dlatego optuję zawsze za tym, abyśmy spotkali się na żywo, uścisnęli sobie dłonie i porozmawiali w swobodnej atmosferze. Pamiętaj, że fotograf już podczas takiego pierwszego, niezobowiązującego spotkania widzi i dostrzega jak będzie „widziała Cię” fotograficzna migawka i już wtedy może zaproponować lub podpowiedzieć pewne rozwiązania związane z sesją. 

Ile kosztuje sesja zdjęciowa wizerunkowa i dlaczego tak drogo? 

O tym czy drogo, zadecydujesz sam kiedy do Twojej ręki trafi finalny produkt. Pamiętaj, że profesjonalne zdjęcia to inwestycja w Twój profesjonalny wizerunek. Czy byłbyś w stanie zapłacić za elegancki, idealnie leżący na Tobie garnitur, gdyby zwiększało to zdobycie Twojej wymarzonej pracy? Dokładnie tak samo jest ze zdjęciami. Podczas rekrutacji z setek CV w pierwszym odsiewie wyławiane są te, z których uśmiecha się profesjonalista przez duże P, człowiek, który przyciąga uwagę pozytywną aurą i entuzjazmem. Dopiero w kolejnym etapie szczegółowo sprawdzane są predyspozycje i kompetencje kandydatów. A chyba warto znaleźć się w tej pierwszej grupie, prawda? 

Wiemy już, że profesjonalne zdjęcia biznesowe są jak klocki. Im więcej dokładasz ich do oferty, tym jej cena proporcjonalnie rośnie. Czym zatem są te klocki i jak skomponować je, aby móc pochwalić się idealnym zestawem? 

Lokalizacja sesji 

Do wyboru mamy kilka możliwości, choćby studio, sesję w plenerze lub w Twoim biurze czy zakładzie produkcyjnym. Najtańsza będzie wersja studyjna, którą oferuję w pakiecie standardowym. Dlaczego? Przede wszystkim studio jest na miejscu i nie wymaga dodatkowej aranżacji, bo jest zorganizowane tak, aby – kolokwialnie mówiąc – wejść i robić zdjęcia. W przypadku sesji w Twoim biurze lub w plenerze, dochodzą koszty transportu – co oczywiste, im dalej, tym drożej. Dodatkowo trzeba przetransportować i zaaranżować na miejscu cały sprzęt, m.in. lampy, blendy, panele czy dyfuzory. W studiu wszystko to mamy na miejscu, w innych opcjach będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. 

Jak dużo osób angażujemy w sesję? 

To kluczowe, bo inaczej wycenimy sesję indywidualną dla jednej osoby, a inaczej biznesową dla korporacji, w której wziąć może udział nawet kilkunastu pracowników, ale plan zdjęciowy zamyka się w obrębie jednego dnia. Oczywiście im więcej zdjęć będziesz chciał otrzymać w zamówieniu, tym ich cena jednostkowa będzie niższa. 

W tym obszarze różnice w ilości osób dotyczą zresztą nie tylko zdjęć indywidualnych. Możesz przecież chcieć zamówić np. dwie fotografie, ale na każdej z nich na zdjęciu grupowym będzie pozowało po pięciu pracowników. Teoretycznie będą to dwa zdjęcia, ale innej wagi niż dwa zdjęcia z sesji indywidualnej. Im więcej osób do sfotografowania, tym więcej uwagi trzeba poświęcić takiej pracy – każdy w grupie musi być przecież odpowiednio doświetlony i skomponowany z całością, ujęcia niejednokrotnie trzeba powtarzać, a każdy finalnie powinien prezentować się jak najkorzystniej. 

Stylistka i fryzjerka – konieczność czy zbędna fanaberia? 

Umawiamy się na sesję profesjonalną, więc profesjonalne przygotowanie do niej jest podstawowym elementem tej gry. Odpowiedni makijaż i fryzura to obowiązek, pytanie tylko po czyjej stronie spoczywa. Możesz samodzielnie zadbać o swój wygląd, mogę również pomóc Ci odpowiednio przygotować go z profesjonalistami. Od dawna współpracuję z zaufanymi makijażystkami, fryzjerkami i stylistkami, które pomogą odpowiednio przygotować Ci się do sesji biznesowej. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną stylizację, koniecznie przeczytaj mój przewodnik o zdjęciach biznesowych męskich, profesjonalnych zdjęciach damskich oraz o tym, jak właściwie ubrać się na sesję biznesową.

Postprodukcja 

Realizacja samej sesji to dopiero połowa sukcesu, później następuje żmudna praca przed komputerem, a więc retusz zdjęć oraz ich finalna postprodukcja. W każdym pakiecie, który zamówisz, otrzymujesz zdjęcia po profesjonalnej obróbce. Możesz oczywiście mieć dodatkowe życzenia związane z retuszem, ale jeśli będą one wykraczały poza standardowe zamówienie, wówczas do zestawu wpadnie kolejny klocek. 

Pamiętaj, że to Ty sam finalnie decydujesz, które fotografie zlecisz do postprodukcji, a następnie otrzymasz w swoim pakiecie. Podczas realizacji sesji na bieżąco podglądasz zdjęcia na ekranie monitora – już wówczas możesz zdecydować, które ujęcia Ci leżą, ponadto widzisz jak prezentujesz się w określonych pozach, jak „czyta” Cię aparat i w których momentach możesz zachować się bardziej naturalnie. Po sesji ze wskazanych zdjęć sam wybierasz w domu te, które chciałbyś aby zostały wyretuszowane. Dopiero po ich obróbce otrzymujesz finalny produkt. 

Jak dużo zdjęć chcesz otrzymać?

Ilość fotografii, co naturalne, również wpływa na końcową cenę sesji biznesowej. Z jednej strony im więcej zdjęć zamówisz, tym droższa będzie cała usługa, ale jednocześnie z każdą kolejną domówioną fotografią będzie spadał jej koszt jednostkowy. Za pojedyncze zdjęcie zapłacisz więc zdecydowanie mniej, jeśli zamówisz ich 15 niż wówczas, gdy zdecydujesz się np. na dwie fotografie. 

Pola eksploatacji zdjęć  

Na koniec nie najważniejsze, ale również kluczowe – gdzie będziesz chciał wykorzystać swoje fotografie? Standardowa licencja, którą objęte są moje prace, zezwala na swobodne i bezterminowe użytkowanie zdjęć właściwie na wszystkich polach eksploatacji – w tradycyjnym druku i na nośnikach digitalowych – na terenie Polski. Jeśli będziesz chciał wykorzystać komercyjnie zdjęcia poza granicami naszego kraju, wówczas w umowie zawarte zostaną odpowiednie zapisy. 

Transparentność oferty, czyli za co i ile płacisz podczas sesji? 

Decydując się na współpracę ze mną, masz gwarancję wykonania najwyższej jakości usługi, ale także pełną transparentność na każdym etapie realizacji zlecenia. Nie kupujesz kota w worku i masz pełną świadomość, ile kosztuje każda składowa i za co finalnie płacisz. A ile zapłacisz za zdjęcia biznesowe? To oczywiście zależy od wielu czynników, ceny są bardzo różnorodne i na rynku wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

W mojej ofercie zdjęcia biznesowe w sesji indywidualnej kosztują ok. 700-1800 zł, w zależności od tego gdzie realizujemy sesję, ile zdjęć chcesz otrzymać w pakiecie i jakie niestandardowe elementy musimy w niej uwzględnić. W przypadku sesji grupowej ceny za jedno zdjęcie zwykle kształtują się na poziomie 60-300 zł, w mojej ofercie realizuję je zazwyczaj w przedziale cenowym 100-200 zł. Tu również finalna cena zależna jest od tego, ile osób fotografujemy podczas jednej sesji, ile czasu możemy poświęcić na każdą z nich, gdzie realizujemy zlecenie, a także czy zdjęcia wykonane są w planie amerykańskim czy jako klasyczny portret. Pamiętaj, cena przy tego typu zamówieniach jest ważna, ale nigdy nie powinna być głównym ani jedynym wyznacznikiem determinującym współpracę.   

W zależności od potrzeb, możemy wspólnie zrealizować sesję w dowolnym charakterze: zdjęć studyjnych, sesji biznesowej na luzie, w konwencji czarno-białej, w plenerze, aktorskiej czy nieco tajemniczej z czarnym tłem. Dołącz do grona dziesiątek zadowolonych klientów i skontaktuj się ze mną już dziś