Jak się ubrać na sesję biznesową?

Pierwsze wrażenie jest ważne. Szczególnie jeśli chodzi o zbudowanie profesjonalnego wizerunku. To tylko kilka sekund, w trakcie których można zyskać lub stracić zaufanie potencjalnego klienta. Zdjęcia biznesowe są w tej kwestii niezastąpione. Jak się na nie ubrać, aby pokazać odbiorcy kompetencje, doświadczenie i wiarygodność? 

zdjecia biznesowe warszawa tomasz wilczkiewicz 00003

Zdjęcia biznesowe – jak się ubrać?

Kilkanaście, a nawet kilka sekund – tyle czasu zajmuje odbiorcy wyrobienie zdania o rozmówcy. Jest to przekładalne również na kontakty wirtualne. Zdjęcia biznesowe umieszczone na estetycznej stronie lub innych nośnikach promujących daną firmę są pierwszym punktem styku klienta z organizacją. Muszą więc spełniać szereg wymogów, aby całokształt mówił: Jestem / jesteśmy specjalistami w tym, co robimy. Możesz nam zaufać, ponieważ zrealizujemy Twoje potrzeby lepiej niż konkurencja

Sesja biznesowa rządzi się swoimi prawami. Musi być maksymalnie dopracowana, nie ma w niej miejsca na niedociągnięcia. Dlatego tak ważny jest określony dress code. Na podstawie swojego kilkunastoletniego doświadczenia w branży przygotowałem kilka wskazówek odpowiadających na pytanie: jak się ubrać do zdjęcia biznesowego, aby zaskarbić sobie zaufanie odbiorców.

Zdjęcia biznesowe jak się ubrać? Oto kilka ogólnych zasad.

 1. Strój powinien współgrać z charakterem firmy. Inaczej będą wyglądać zdjęcia korporacyjne zarządu, a inaczej fotografie zespołu lekarzy. Wybrany strój musi wyglądać profesjonalnie, ale i oddawać „ducha” organizacji.  
 1. Ubiór musi komponować się z lokalizacją. Garderobę warto dopasować do miejsca, w którym wykonywana jest sesja – może być to biuro, ale i studio fotograficzne czy plener. 
 1. Wygoda jest równie ważna, co wygląd. Na zdjęciach widać wiele, również to, że model nie czuje się komfortowo w swoim stroju. Warto skompletować ciuchy tak, aby wynikająca z nich wygoda dodawała pewności siebie. 
 1. Minimalizm jest w cenie. Łączenie różnych wzorów i kolorów w przypadku zdjęć biznesowych jest bardzo ryzykowne, jeśli nie niewskazane. Najlepiej i najbezpieczniej postawić na niezawodny minimalizm i schludną klasykę. 

Poza ogólnymi zasadami przygotowałem również bardziej szczegółowe wskazówki jak się przygotować do biznesowej sesji zdjęciowej. 

Ubiór na sesję biznesową – dodatkowe wskazówki

Na sesji biznesowej istotne są nie tylko wyżej wymienione aspekty, ale i detale, które w efekcie złożą się na estetyczną całość. Porady podzieliłem na te ukierunkowane na zdjęcia biznesowe damskie i osobno wskazówki do sesji biznesowych mężczyzn, ponieważ, bez wątpienia, ubiór jest zależny od płci. 

Porady dla kobiet – jak się ubrać na sesję wizerunkową

00288 20220206 220156 portret biznesowy warszawa TW202821
 • Dobrze dopasowany kostium składający się z marynarki i ołówkowej spódnicy lub spodni to zawsze bezpieczny i sprawdzony strój na sesję zdjęciową. 
 • Warto do ubioru dobrać również buty. Dobrze, jeśli nie będą odsłaniać stóp, ani zwracać uwagi krzykliwym kolorem i zbyt wysokim obcasem. 
 • Barwy kostiumu powinny być stonowane i współgrać ze sobą. Przyjmuje się, że najlepiej połączyć maksymalnie 3 kolory – np. biel, beż i brąz lub błękit, beż i złoto w postaci delikatnej biżuterii. 
 • Minimalizm to podstawa schludnego wyglądu. Stąd też lepiej unikać nadmiaru ozdób, malowania paznokci na wiele kolorów czy krzykliwych fryzur i makijażu. Jeśli jest taka potrzeba, mogę zapewnić stylistkę fryzur oraz makijażystkę, które zadbają o profesjonalny wygląd na planie zdjęciowym. 
 • Mocno wyeksponowane atuty nie są wskazane na zdjęciach biznesowych. Należy unikać głębokich dekoltów czy prześwitujących tkanin.

Wskazówki dla mężczyzn – jak się ubrać na sesję zdjęciową biznesową

fotograf warszawa 00007
 • W przypadku mężczyzn sprawdzonym strojem na biznesową sesję zdjęciową jest dobrze skrojony garnitur i koszula. W zależności od stopnia formalności sesji – krawat lub mucha. 
 • Ubiór musi być czysty i schludny – na koszuli nie mogą być widoczne zagniecenia.
 • Barwy powinny być stonowane i współgrać ze sobą. Mężczyźni często sięgają po zestawienie bieli, granatu i brązu. 
 • Męska biżuteria nie powinna składać się z innych elementów niż z zegarka, spinek i obrączki.
 • Dobrze, jeśli pasek od spodni ma ten sam kolor co buty. 
 • Przed sesją biznesową warto umówić się do zaufanego fryzjera, a na planie zdjęciowym – jeśli jest taka możliwość – poprosić wizażystkę o zmatowienie twarzy. 

Ponadto, jeśli do sesji przystępuje cały zespół, należy wcześniej ustalić obowiązujący dress code. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której na zdjęciach biznesowych będziemy mieć festiwal niepasujących deseni i barw.  

Strój na sesję typu personal branding

Sytuacja w przypadku sesji zdjęciowej typu personal branding ma się zupełnie inaczej. Tu odrobina szaleństwa, koloru, różnych faktur i kształtów jest mile widziana. Służy pokazaniu środowiska, z którym utożsamia się dana osoba. Zbudowaniu profesjonalnego wizerunku, a nawet wtajemniczeniu klientów w to, jak powstają oferowane mu produkty i usługi.

Na przykład jak zaprezentować kulisy pracy artysty i w co powinien ubrać się na sesję biznesową? Fotografując go w swoim otoczeniu – pracowni pełnej farb, pędzli, płócien. A może nawet w poplamionym fartuchu, który będzie symbolem procesu twórczego? 

Sesje personal branding mogą być dużo bardziej stonowane. Ograniczenie się wyłącznie do jednego rekwizytu – np. nożyczek fryzjerskich czy instrumentu muzycznego – jest również świetnym pomysłem. 
Podsumowując – zdjęcie biznesowe – jak się ubrać, aby godnie reprezentowało modela? Minimalistycznie, schludnie i wygodnie. Warto też skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zajmą się ułożeniem włosów czy przygotowaniem makijażu. Zachęcam do zajrzenia do mojego portfolio, realizacje i zainspirowania się.