Zdjęcia biznesowe damskie

Jaki makijaż wybrać – delikatny czy mocny? Zdecydować się na biżuterię czy może całkowicie z niej zrezygnować? Jak pozować i co zrobić z dłońmi? Na pewno te i inne pytania pojawią się przed sesją biznesową kobiecą. Dlatego przygotowałem poradnik pełen wskazówek, jak wspólnie wykonać zdjęcia biznesowe damskie, aby świadczyły o profesjonalizmie, charyzmie i wyróżniały spośród konkurencji.  

damska sesja biznesowa warszawa 00003

Zdjęcia biznesowe damskie – rodzaje sesji 

O tym, jak przygotować się do zdjęć biznesowych damskich, tak naprawdę decyduje rodzaj sesji. Może to być bardziej formalna sesja korporacyjna z góry narzuconymi przez spółkę wytycznymi. Może to być również sesja kobieca typu personal branding, której zamierzony cel i podkreślane wartości różnią się od tych w zdjęciach firmowych. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, o których wspominałem w poradniku Jak ubrać się na sesję biznesową. Są to między innymi:

  1. Profesjonalizm – strój, makijaż, tło i inne muszą świadczyć o profesjonalizmie osoby fotografowanej. W zdjęciach biznesowych nie ma miejsca na pomyłki. Każdy aspekt widoczny na fotografii musi tworzyć spójną całość, która w zaledwie kilka sekund zostanie oceniona przez odbiorcę.       
  1. Wygoda – ubiór na sesję jest równie ważny pod kątem wygody, co wyglądu. W ograniczającej swobodę ruchów garderobie osoba fotografowana może czuć się niepewnie przed obiektywem, co będzie widoczne na zdjęciach.  
  1. Minimalizm – jeśli nie jest to modowa sesja wizerunkowa, to elegancki minimalizm jest jak najbardziej pożądany. Łączenie różnych wzorów i kolorów, głęboki dekolt czy jaskrawy makijaż w przypadku zdjęć biznesowych są niewskazane. 

To ogólne zasady, które warto wziąć pod uwagę podczas zdjęć biznesowych damskich. Poniżej więcej szczegółów dotyczących sesji kobiecej oraz tej typu personal branding. 

Sesja biznesowa kobieca

Ten rodzaj sesji zazwyczaj realizowany jest w studio, siedzibie firmy, ale i w plenerze. Jej zadaniem jest ukazanie osoby fotografowanej jako godnego zaufania partnera biznesowego. Inicjatorem sesji zazwyczaj jest spółka chcąca w sposób profesjonalny przedstawić swój zespół. Zdjęcia mogą być wykorzystane na stronie firmowej, w mediach społecznościowych, broszurach i innych środkach przekazu.  

zdjecie biznesowe warszawa 18

Sesja wizerunkowa kobieca typu personal branding

Sesja kobieca typu personal branding pozostawia znacznie szersze pole do kreatywności od tej typowo biznesowej. Może odbywać się w studio, w plenerze, ale często wybieraną opcją jest środowisko, w którym na co dzień pracuje dana osoba – np. biuro, salon kosmetyczny czy restauracja. Celem sesji wizerunkowej jest wykreowanie własnej marki.

Jak przygotować się do zdjęć biznesowych damskich?

Odpowiednie przygotowanie do zdjęć biznesowych damskich pozwoli w dniu sesji czuć się znacznie pewniej przed obiektywem. Przed planowaną datą sugeruję:

  1. Omówić szczegóły z fotografem – ustalić czas i miejsce sesji, ale i przedstawić swoje oczekiwania tak, aby fotograf biznesowy mógł im jak najlepiej sprostać.  
  1. Umówić podwykonawców – fotografowie nierzadko współpracują ze stylistkami. Warto zapytać o taką możliwość lub samodzielnie zarezerwować termin. Czy można samemu pomalować się i uczesać na sesję biznesową? Oczywiście, jednak nic nie zastąpi profesjonalnego makijażu oraz fryzury. Wizażystki i fryzjerki znają sposoby na to, jak uwypuklić mocne cechy modelki i ewentualnie zatuszować te mniej pożądane. 
  1. Skompletować strój – warto wcześniej przymierzyć i przygotować kilka zestawów. Sprawdzonym wyborem są dobrze skrojona marynarka, spódnica ołówkowa lub spodnie i koszula.   
  1. Przećwiczyć pozy w domu przed lustrem – na moim blogu pisałem o tym Jak pozować do zdjęć biznesowych. Jedna z wielu wskazówek dotyczyła próby generalnej w zaciszu swojego domu – ułożenia dłoni, głowy, nóg itd. Taka próba pozwoli nabrać świadomości swojego ciała, a to z kolei poskutkuje większą swobodą w dniu sesji. 

Choć może zabrzmieć to banalnie – warto zabrać również dobry nastrój i pozytywne nastawienie – pozwolą rozluźnić się, co będzie widoczne na zdjęciach. A jeśli pomimo dobrych chęci stres weźmie górę – nie należy się niczym martwić. Profesjonalni fotografowie potrafią tak stworzyć atmosferę i pokierować modelem, że lęk przed aparatem minie niepostrzeżenie, a efektem spotkania będzie kilka świetnych ujęć.

damski portret biznesowy warszawa wilczkiewicz

Czego unikać przed sesją biznesową kobiecą?

Jest kilka rzeczy, których nie należy robić przed sesją. To między innymi szeroko pojęta przesada – łączenie ze sobą niepasujących kolorów stroju, wybór zbyt dużej liczby biżuterii, ubranie prześwitującej czy mocno wydekoltowanej odzieży i tym podobne. Stworzony wizerunek profesjonalisty powinien pasować do pełnionego stanowiska, jak i do osoby widniejącej na zdjęciu. Najważniejsze jest jednak pokazanie profesjonalizmu, a temu najlepiej służy dobry, bezpieczny i sprawdzony minimalizm. 

Przed sesją biznesową kobiecą należy rozważyć wszelkie eksperymenty w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Nie najlepszą decyzją mogą okazać się koloryzacja włosów zupełnie nową niż dotychczas farbą, opalanie się na solarium, zwłaszcza metodą natryskową, czy inwazyjne zabiegi, które stwarzają ryzyko pojawienia się widocznych na zdjęciach plam, podrażnień lub opuchlizny. 

Z doświadczenia wiem również, że ani pusty, ani pełny żołądek nie są sprzymierzeńcem dobrego samopoczucia podczas sesji. Głód przyćmiewa jasność umysłu, a przyjęcie zbyt dużej liczby kalorii może być widoczne przed obiektywem 🙂 Sesja biznesowa kobieca trwa od 30 do nawet 120 minut, dlatego warto wcześniej zjeść lekki posiłek lub zabrać ze sobą wartościową przekąskę.

fotograf warszawa 00009

Strój biznesowy damski – zdjęcia i inspiracje

Czarny, biały lub granatowy – choć taki strój biznesowy damski niemal zawsze na zdjęciach prezentuje się bardzo elegancko, tak naprawdę może być w dowolnym kolorze. Oczywiście pod warunkiem, że wygląda schludnie, pasuje do osoby fotografowanej oraz zajmowanego przez nią stanowiska. 

Do stroju należy dopasować dodatki – mogą być to delikatny łańcuszek, kolczyki czy pierścionki, a także okulary, zegarek czy apaszka. W kwestii butów warto zdecydować się na szpilki, które nie odkrywają stóp, ani nie mają zbyt wysokiego obcasa. 

Strój biznesowy damski nie musi być jednolity. Dobrze prezentują się takie desenie jak elegancka kratka czy ponadczasowa pepitka połączone z bazowymi kolorami i minimalistycznymi dodatkami.  

Jak pozować do zdjęć biznesowych damskich?

Zdjęcia biznesowe damskie to tak naprawdę portrety. A więc uwaga docelowego odbiorcy skupi się wyłącznie na osobie fotografowanej – głównie jej twarzy. Dlatego tak ważne są makijaż oraz fryzura, ale i odpowiednie pozy – np. takie, w których dłonie przekierowują uwagę na buzię, delikatnie dotykając jej. 

Pozą kojarzoną ze zdjęciami firmowymi jest ta z założonymi rękami. I choć zdania na jej temat są podzielone, uważam, że warto ją wypróbować. Połączona z delikatnym uśmiechem komunikuje pożądaną pewność siebie.

W trakcie sesji biznesowej warto wziąć pod uwagę rekwizyty takie jak krzesło. Pozycja, w której modelka siedzi wyprostowana i opiera stopy o ziemię, wyraża profesjonalizm. Może być również głównym motywem naturalnej sesji wizerunkowej. Wystarczy wprowadzić kilka modyfikacji 🙂 

Podsumowując, w sesji biznesowej damskiej ważna jest symbioza takich elementów jak elegancki strój i dopasowane do niego dodatki, dopracowane do perfekcji makijaż oraz fryzura, sceneria współgrająca z zajmowanym stanowiskiem oraz oczywiście wysokiej jakości zdjęcia. 

Może zainteresuje Cię również: