Gwiazdy Hollywood i początkujących aktorów, dopiero pobierających pierwsze lekcje na deskach teatru, łączyć coś więcej niż tylko zamiłowanie do zawodu. To profesjonalne portfolio, które musi mieć każdy, chcący realnie zaistnieć  w branży. A podstawa portfolio to najlepsze zdjęcia, które wykonasz z moją pomocą.

Portfolio w pracy aktora to atrybutu tak ważny jak kielnia w ręku murarza czy stetoskop w pracy lekarza rodzinnego. Bez niego nie weźmiesz udziału w castingach ani nie zgłosisz się do żadnej agencji aktorskiej. Tyle że portfolio też musi mieć odpowiedni standard – powinno zawierać określone zdjęcia, być na bieżąco aktualizowane, a przede wszystkim ukazywać Twoją różnorodność. Umiejętność dopasowania się chyba w żadnym innym zawodzie nie jest tak bardzo pożądana, jak właśnie w aktorstwie. Jak powinna wyglądać sesja aktorska dowiesz się poniżej, na początek kilka słów o tym jak się do niej zabrać i jak ją zorganizować.

meska sesja portretowa warszawa wilczkiewicz 22

Sesja dla aktora – krok po kroku

Jak w każdej sesji, także w tej, mającej na celu stworzenie portfolio aktorskiego, najważniejsza jest właściwa komunikacja i odpowiednie planowanie. Jeśli od pierwszego kroku wiesz, czego oczekujesz i przekażesz te oczekiwania fotografowi, na pewno będziesz zadowolony z końcowego efektu. Jak zatem odpowiednio przygotować się do tego wyzwania?

·   Komunikacja na start – spotykamy się i rozmawiamy, wspólnie wybierając najlepszą stylistykę sesji, jej miejsce, ewentualną scenografię, oświetlenie itp. Dzięki temu na starcie wiem jakie są Twoje oczekiwania, a Ty wiesz na ile jestem w stanie je spełnić.

·   Charakteryzacja – wspólnie dobieramy ją w zależności od tego, co będziemy chcieli pokazać na zdjęciach – czy ma to być portfolio ogólne, czy stworzone bardziej z myślą o konkretnej roli. To również etap, w którym należy zastanowić się na makijażem czy stylizacją.

·   Ubrania – warto postawić na różnorodność, ale i… minimalizm. Zdjęcia, które wykonasz muszą przedstawiać Ciebie, nie warto obwieszać się więc dodatkami i etapować nadmiernie kolorowymi strojami, bo odwrócą uwagę od Twojej twarzy. A to ona musi być na tych fotografiach najważniejsza!

·   Lokalizacja – wspólnie wybieramy miejsce, które będzie współgrało z charakterem sesji. Może to być studio lub plener, najważniejsze jednak, żebyś czuł się w nim swobodnie. Dobrym rozwiązaniem jest realizacja kilku sesji w różnych lokalizacjach, bo…

·   Różnorodność – no właśnie – różne lokalizacje i stylizacje sprawią, że Twoja sesja dla agencji aktorskiej będzie w pełni profesjonalna. Ukaże Cię w różnych rolach, zaprezentuje całe spektrum Twoich możliwości, a jeśli jeszcze odpowiednio zagrasz ciałem i emocjami twarzy, Twoje portfolio zawsze będzie na wierzchu u najwybitniejszych reżyserów.

·   Realizacja – ostatni krok na drodze do sukcesu. Pamiętaj, aby podczas sesji aktorskiej być spontanicznym i zrelaksowanym, bo oko aparatu wychwytuje każdą sztuczność. Bądź naturalny, a to przyniesie owoce w postaci znakomitych zdjęć.

·   Postprodukcja – wybrane zdjęcia poddaję obróbce, wyostrzając je, dostosowując kolory. Finale otrzymujesz produkt najwyższej jakości, którym już tylko musisz podzielić się z agencjami aktorskimi lub samodzielnie wysyłać je na castingi. I czekać na propozycje.

meska sesja portretowa warszawa wilczkiewicz 18

Klucz do sukcesu – różnorodność zdjęć do portfolio aktorskiego

W poprzednim akapicie wspomniałem o różnorodności, jak ważna jest dla całego portfolio aktorskiego. Przewija się ona w kilku aspektach i każdy z nich warto wziąć pod uwagę przygotowując się do sesji aktorskiej:

·   różne stylizacje – ukazujesz w ten sposób siebie w pełnej krasie, skalę swoich możliwości, ale i ukierunkowujesz potencjalną ekipę filmową w jakich rolach czujesz się najlepiej;

·   różne lokalizacje – urozmaicają portfolio i nadają mu szlachetności. Podobne zdjęcia studyjne, które nadsyłają setki aktorów, niekoniecznie są właściwą drogą do celu;

·   różne pozy – pokaż swoją twarz, ale i pełną sylwetkę, zaprezentuj się w pozycji siedzącej, ale i stojąc. Im więcej różnorodnych póz, tym lepiej;

·   różne emocje – ekspresja twarzy jest ważna, bo wyraża uczucia, a podczas castingów ta strefa odgrywa bardzo ważną rolę. Pokaż na zdjęciach jak się śmiejesz, jak wyglądasz kiedy jesteś zmartwiony, zaniepokojony, zaskoczony…

·   różne zdjęcia portretowe – zaprezentuj swoją twarz w różnym oświetleniu, en face i z obu profili, jeśli posiadasz jakieś znaki szczególne również wyeksponuj je w swoim CV;

·   różne produkcje – jeśli posiadasz już doświadczenie aktorskie i masz je udokumentowane dobrej jakości zdjęciami, również użyj je w swoim portfolio. Mogą to być zdjęcia z filmów, serialu, teatru, reklam lub innych projektów, które były ważne dla rozwoju Twojej kariery.

Ważne, aby odpowiednio często aktualizować swoje aktorskie portfolio. Agencje zwykle do konkretnych ról szukają osób o konkretnej aparycji, jeśli więc przytyłeś 10 kilogramów, przybyło Ci kilka siwych włosów, a Twoja twarz nie wygląda tak samo jak kilka lat temu, warto zadbać o to, aby zaktualizować to w swojej bazie zdjęciowej.

meska sesja portretowa warszawa wilczkiewicz 9

Jakie stylizacje przygotować na aktorską sesję zdjęciową?

Oczywiście, wszystko zależy od charakteru samej sesji, pamiętaj jednak o tak ważnej dla aktorskiego CV różnorodności. Im więcej stylizacji pojawi się w Twoim portfolio, tym bardziej korzystnie będzie prezentowało się ono w agencji aktorskiej. Warto postawić na kilka stylizacji, które sprawdzają się niemal w każdej sytuacji:

·   klasyczna elegancja, bo elegancja zawsze się obroni. W przypadku mężczyzn może to być dobrze dopasowany garnitur, u kobiet świetnie sprawdza się elegancka sukienka. Ten rodzaj zdjęć może być idealny w przypadku, gdy np. ubiegasz się o rolę w produkcji filmowej lub teatralnej o bardziej formalnym charakterze;

·   stylizacja casualowa, bo nie zawsze formalność jest w cenie. Jeśli zabiegasz o rolę lekkoducha, postaci o beztroskim nastawieniu do życia czy też takiej, która niekoniecznie wbija się w garnitur na każdą okoliczność, takie zdjęcie w CV będzie bardzo ważne. Może to być połączenie jeansów z luźną koszulą, które zaprezentuje Cię w naturalnym obrazie;

·   charakterystyczny strój to zdjęcie wykonywane pod konkretną rolę na casting. Jeśli ma to być postać historyczna, możesz ubrać się w stosowny kostium z epoki. Jeśli marzysz o zagraniu pirata, zorganizujemy papugę, chustę, opaskę na oko… i robimy zdjęcia;

·   sportowa stylizacja, która niekoniecznie musi pokazać Cię w szortach. Ten rodzaj zdjęć ma raczej na celu przedstawienie Twojej dynamiki oraz energii i powinien zaprezentować Cię jako osobę prowadzącą aktywny tryb życia;

·   minimalistyczna stylizacja, bo czasami mniej znaczy więcej, a stylizacje oparte na prostocie mogą być bardzo atrakcyjne w odbiorze. Warto wówczas postawić na jednolite kolory, proste kroje i dodatki, które podkreślą Twoją naturalną urodę i indywidualność.

meska sesja portretowa warszawa wilczkiewicz 15

Gdzie zrealizować sesję aktorską?

Wiemy już jak przygotować się do aktorskiej sesji wizerunkowej, jakie zdjęcia wybrać do swojego portfolio i na jaki rodzaj stylizacji warto postawić. Dobrze również zastanowić się, gdzie zrealizować taką sesję. Możliwości są nieograniczone, poniżej znajdziesz kilka przykładowych lokalizacji, które możemy wspólnie wypróbować:

·   studio fotograficzne – miejsce pierwszego wyboru, które zapewnia kontrolowane warunki oświetleniowe oraz możliwość doboru odpowiedniego tła. Gwarantuje uzyskanie czystych i profesjonalnych zdjęć, które pozwolą uchwycić niepowtarzalną atmosferę sesji;

·   plener – potrafi świetnie oddać naturalność i dynamikę ujęć. Pomagają w tym piękne krajobrazy lub niekonwencjonalne budynki, należy jednak pamiętać, aby współgrały one z ogólnym wydźwiękiem, który chcemy uzyskać  podczas sesji;

·   miejsca publiczne – niecodzienne rozwiązanie podczas sesji aktorskiej, ale czy atutem podczas castingów często nie jest właśnie nieszablonowe podejście do tematu i autoprezentacja odmienna od pozostałych?

·   lokalizacje tematyczne – sprawdzają się w sytuacjach, w których wykonujemy zdjęcia pod konkretne role. Przywołajmy wspomnianego wcześniej pirata – o ileż korzystniej będzie się on prezentował na statku niż siedząc na ławce w miejskim parku?

·   wnętrza – sesja w kawiarni, klubie, muzeum czy loftowym mieszkaniu? Każda z nich jest dobra, bo urozmaica Twoje portfolio. Musi tylko współgrać z Twoim charakterem i odzwierciedlać Twoje podejście do życia.

Nie ma jednego idealnego miejsca do przeprowadzenia aktorskiej sesji zdjęciowej, bo każda lokalizacja może nadać fotografiom unikalnego charakteru.  Warto szukać i eksperymentować, bo nawet pomysły, które na pierwszy rzut oka wydają się szalone, mogą przerodzić się w bardzo inspirujące działanie.

Pamiętaj, że portfolio to nie tylko fotograficzne CV, to Twoja wizytówka, w której przedstawiasz siebie – swoją osobowość, styl, sposób bycia. Warto zadbać o to, aby była ona najwyższej klasy i ułatwiała rozwój kariery. Zainwestuj w siebie i już dziś umów się na profesjonalną sesję aktorską!

meska sesja portretowa warszawa wilczkiewicz 10