Czy i kiedy warto robić korporacyjną sesję próbną?

Chciałbyś zamówić korporacyjną sesję, ale nie potrafisz zdecydować się na jednego fotografa? Portfolio znalezione na stronie internetowej nie do końca przekonuje Cię, czy złapiesz z fotografem odpowiednie flow? Krótka rozmowa również nie rozwiała Twoich ewentualnych wątpliwości i nie odpowiedziała na wszystkie pytania rodzące się w Twojej głowie? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, zamów pierwszą sesję zdjęciową w formie testu i rozwiej swoje wątpliwości.

00288 20220206 220156 portret biznesowy warszawa TW202821 scaled

Czym jest testowa sesja korporacyjna?

Sesja korporacyjna to zestaw profesjonalnych zdjęć wykonywanych pracownikom danej organizacji, które mają za zadanie uspójnienie wizerunku firmy. Takie fotografie biznesowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane m.in. w oficjalnych dokumentach firmy, na stronach internetowych, w materiałach wizerunkowych i marketingowych oraz wszystkich, które związane są z promocją danej marki. Ich eksploatacja może być właściwie nieograniczona.

W dużych firmach sesje zdjęciowe wiążą się z poświęceniem znacznej ilości czasu, a także z niemałymi – jeśli mówimy o zdjęciach pracowników idących w setki – kosztami. Dlatego, decydując się na współpracę z fotografem, marki takie często proszą najpierw o organizację sesji testowej, mającej na celu ocenę możliwości fotografa, ale także jego warsztatu, stylu pracy i umiejętności. Dopiero po pozytywnej weryfikacji sesji próbnej, następuje podpisanie umowy na sesję główną.

fotograf warszawa 00011

Dlaczego warto wykonać zdjęcia testowe?

Sesje próbne są szczególnie ważne kiedy podejmuje się zupełnie nową współpracę, z fotografem, z którym w przeszłości nie realizowało się żadnych projektów. Nikt nie chce kupować kota w worka, dlatego możliwość przetestowania umiejętności i możliwości fotografa podczas krótkiej sesji jest niezwykłą wartością. Korporacyjna sesja próba  to m.in.:

·   możliwość poznania osobowości fotografa oraz jego zachowania i reakcji na planie. Zwykle sesja próbna daje kontrahentowi jasną odpowiedź na to, czy złapie z fotografem odpowiednie flow, które z kolei przełoży się na właściwą atmosferę podczas sesji głównej;

·   możliwość zobaczenia z bliska warsztatu fotografa, poznanie jego kompetencji oraz sprawdzenie na jakim sprzęcie i w jakich warunkach pracuje;

·   w przypadku osób organizujących sesję, możliwość wcielenia się w rolę pracownika, który będzie miał wykonywane właściwe zdjęcie;

·   możliwość oceny mocy przerobowych fotografa – tak pod kątem czasu pracy wykonania pojedynczego zdjęcia, jak i czasu, jaki musi poświęcić na odpowiednią obróbkę wszystkich fotografii;

·   możliwość obejrzenia studia, jeśli oczywiście sesja organizowana będzie właśnie w nim lub możliwość obserwacji pracy fotografa w studiu zaaranżowanym przez zamawiającego sesję. Nie każdy dobrze czuje się poza swoją strefą komfortu…

·   możliwość podejrzenia finalnego efektu sesji, a więc otrzymanie zdjęć po odpowiednim retuszu. Dopiero wówczas zamawiający może podjąć decyzję czy otrzymanym materiał spełnia oczekiwania i czy właśnie z tym fotografem chce podpisać umowę na właściwą sesję.

Sesja próbna jest ważna także dla fotografa, bo podczas niej może porozmawiać z Klientem, poznać jego potrzeby i oczekiwania, a także dowiedzieć się więcej o tym, jaki efekt końcowy chce uzyskać zamawiający.

Niezwykle ważnym atutem jaki oferuje sesja testowa jest możliwość wyeliminowania potencjalnych ryzyk i problemów – w tym logistycznych i organizacyjnych. Dzięki temu można efektywniej zaplanować główną sesję, unikając nieprzyjemnych niespodzianek i niepotrzebnych nerwowych sytuacji.

zdjecia biznesowe warszawa tomasz wilczkiewicz 00003

Jak wygląda fotograficzna sesja próbna?

Bez względu na to, czy jest ona organizowana w moim studiu, czy w miejscu wskazanym przez Klienta, staram się, aby uczestniczyły w niej przynajmniej dwie osoby z firmy – najlepiej kobieta i mężczyzna – co pozwala na uchwycenie jak najszerszego obrazu. Dobrze, aby jedną z nich była osoba odpowiadająca za organizację sesji, wówczas ma okazję dokładnie poznać jej poszczególne elementy.

Aby sesja testowa jak najbardziej oddawała realia właściwej sesji, do udziału w niej zapraszam również stale współpracującą ze mną makijażystkę, która będzie wsparciem dla pracowników także podczas finalnej realizacji.

Jak krok po kroku wygląda testowa sesja korporacyjna?

1. Planowanie – omawiamy koncepcję, styl, cele i oczekiwania Klienta. Ustalamy harmonogram działań, ich miejsce oraz wszystkie pozostałe szczegóły organizacyjno-logistyczne.

2. Przygotowanie sprzętu – a więc aparatów, ale również tła i oświetlenia oraz rekwizytów, jeśli w toku ustaleń okazało się, że będą one niezbędne na planie zdjęciowym.

3. Przygotowanie modeli – zastosowanie właściwego makijażu czy drobnych poprawek fryzjerskich, ale również krótko rozluźniająco-relaksująca rozmowa z uczestnikiem sesji.

4. Wykonanie zdjęć – podczas sesji testowej swobodnie można eksperymentować z oświetleniem, pozami czy różnymi ustawieniami modeli, po to, aby znaleźć optymalne rozwiązanie, które będzie wykorzystane podczas głównej sesji.

5. Analiza wyników – ocena i wybór najlepszych ujęć pod kątem jakości, kompozycji i efektywności. Dzięki temu Klient może wskazać, która koncepcja jest bliższa jego marce, a której należy bezwzględnie unikać.

6. Dalsze działania – na podstawie wyników sesji próbnej, podejmowane są decyzje odnośnie dalszych działań. Mogą to być korekty w planowanej koncepcji, dostosowania w zakresie sprzętu czy organizacji, a także ustalenie ostatecznych szczegółów dotyczących głównej sesji korporacyjnej (całego zespołu).

zdjecia biznesowe warszawa 00002

Gdzie i kiedy warto zorganizować minisesję zdjęciową?

Sesję próbną warto zorganizować zawsze, kiedy rozpoczyna się współpracę z nowym fotografem. To najlepsza droga do poznania jego warsztatu i kompetencji, ale też najlepsze rozwiązanie, aby fotograf poznał nasze potrzeby, oswoił się z marką, a nawet branżą, jeśli wcześniej nie miał przyjemności w niej działać.

Sesję testową najlepiej zorganizować dokładnie w tym samym miejscu, w którym planujemy przygotowanie właściwej sesji. Nie tylko oswoimy z nim aparat, ale przede wszystkim zdołamy zawczasu wyeliminować potencjalne problemy techniczne czy organizacyjne.

Jesteś zainteresowany zorganizowaniem minisesji dla swojej firmy? Skontaktuj się ze mną, a wspólnie ustalimy wszystkie szczegóły.