Czarno-białe zdjęcia portretowe i biznesowe

Niegdyś ograniczenia techniczne powodowały, że fotografia zamknięta była na skali dwóch „kolorów”. Obecnie, choć bogactwo barw wydaje się być niemal nieograniczone, czarno-białe portrety mają się świetnie. Jednak czy zawsze i wszędzie czarno-białe zdjęcie twarzy będzie dobrze odebrane? I czym monochromatyczne ujęcia różnią się od swoich wielokolorowych sobowtórów, pomijając oczywiste? 

Czarno-biały portret – klasyka, która nie przemija

Klasyka fotografii to siłą rzeczy czerń i biel. Ograniczenia techniczne nie pozwalały wyjść poza monochromatyczne ramy. Jednak dzisiaj paleta barw wydaje się odkrywać coraz to nowe tajemnice, a mimo to nic nie wskazuje, aby czarno-biały portret miał odejść w zapomnienie. Dlaczego?
Fotografia monochromatyczna jest zupełnie innym nadawcą niż jej barwna odpowiedniczka. Za pomocą światła i cienia potrafi zwrócić uwagę na ledwie zauważalne niuanse czy subtelne gesty, które uszłyby uwadze, gdyby zostały pokazane w kolorze. Jest wciąż domeną reportażystów ulicznych, ale i portrecistów, którzy na minimalistycznym czarno-białym zdjęciu twarzy pokazują paletę uczuć i charakter modela.

czarno bialy portret warszawa wilczkiewicz

Jednak czy zawsze i wszędzie tego typu zdjęcie portretowe zda swój egzamin? I czy ma ono miejsce w fotografii biznesowej, gdzie wciąż wiodą prym kolorowe ujęcia?

Zdjęcia portretowe czarno-białe – dla kogo?

Kadry w kolorze są bardziej naturalne. Pokazują rzeczywisty wygląd modela – odcień jego skóry, refleksy na włosach, wzory na ubraniach – dzięki czemu ich odbiór jest prostszy. Widzimy to, co zostało nam pokazane, bez ukrytych intencji. Umieszczone w CV lub jako zdjęcia profilowe na LinkedIn czy Facebooku będą bezpiecznym i sprawdzonym rozwiązaniem w procesie budowania marki osobistej.  

Zdjęcia portretowe czarno-białe są w fotografii biznesowej również mile widziane, jednak należy liczyć się z ich nieco innym odbiorem. Przez swój oszczędny wyraz będą postrzegane jako bardzo eleganckie i artystyczne, przez co i – w zależności od branży – mniej przystępne i zrozumiałe. 

Monochromatyczne kadry raczej nie sprawdzą się w materiałach promocyjnych animatorki dla dzieci ani na stronie lekarza. 

Po czarno-białe portrety mogą natomiast sięgnąć specjaliści wykonujący wolne zawody – np. graficy, projektanci czy fotografowie – którzy zdecydują się budować komunikację wizualną w wysublimowanym, estetycznym stylu. 

meski portret czarmo bialy wilczkiewicz

Jak zrobić dobre zdjęcie czarno-białe?

Aby wykonać czarno-biały portret nie wystarczy zrobić zdjęcia w kolorze i przy pomocy Photoshopa czy innego programu zmienić ustawienia. Dobry fotograf, jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki, wie, czy jego ujęcie będzie monochromatyczne, czy wręcz przeciwnie. Wie, co chce osiągnąć i jakie wskazówki dać modelowi, aby się to udało. 

Wbrew pozorom wykonanie przyzwoitego czarno-białego portretu nie jest łatwe. Przez swoją oszczędną w wyrazie formę liczy się najmniejszy detal skrywający się w mimice, gestach, ubiorze i innych niuansach wydobywanych dzięki… światłu. 

To właśnie ono jest głównym „składnikiem” zdjęć portretowych czarno-białych. W zależności od rodzaju (naturalne lub sztuczne), natężenia (ostre lub miękkie) czy kąta padania (z boku, pod światło itd.) fotograf może uzyskać zupełnie inne efekty. 

czarno bialy portret damski wilczkiewicz

Jeśli tego typu portret ma znaleźć się na prywatnym koncie społecznościowym w postaci nowej miniaturki, warto zamienić się w fotografa i poeksperymentować z ustawieniami w aparacie swojego smartfona. Natomiast jeśli ujęcie będzie częścią budowania marki osobistej, zachęcam do skorzystania z usług profesjonalisty, który ma do dyspozycji studio, współpracuje z fryzjerami i wizażystkami, a przede wszystkim – ma wiedzę i doświadczenie w tworzeniu czarno-białych zdjęć biznesowych. 

Zobacz również: zdjęcia na czarnym tle