Profesjonalne zdjęcia profilowe

Mało istotne miniaturki fotografii wyświetlające się na profilu konta społecznościowego? Oczywiście, że nie. Profesjonalne zdjęcia profilowe mają ogromne znaczenie w nawiązywaniu relacji biznesowych, które są wynikiem pracy nad swoim wizerunkiem. Jak powinny wyglądać i kiedy można odejść od schematów, wykonując kreatywne i oryginalne kadry? 

fotograf warszawa 00011

Co mówi o Tobie Twoje zdjęcie profilowe?

Nie powinno się oceniać książek po okładce, a może nie powinno się oceniać człowieka po jego zdjęciu profilowym? Stety lub nie – rzeczywistość wygląda inaczej. Odbiorca, wchodząc na profil społecznościowy danej osoby, potrzebuje zaledwie kilku sekund, aby podjąć decyzję: czy zamknąć kartę przeglądarki, czy pozostać na wyświetlanej stronie? Co znaczy tyle samo, co: czy dalej szukać podwykonawcy, pracownika, partnera biznesowego, czy skontaktować się właśnie z tą osobą? 

Mało tego, psychologowie twierdzą, że zdjęcie profilowe może zdradzać cechy charakteru – np. kolorowa fotografia świadczyć o osobowości ekstrawertycznej, z kolei szara, minimalistyczna, o osobowości neurotycznej itd. To kolejny dowód na to, że ładne zdjęcia profilowe na FB czy LinkedIn mają niemałe znaczenie:

  • Stanowią ważną wizytówkę – na podstawie wyglądu, ubioru, mimiki, a nawet tła odbiorca w ciągu kilku sekund wyrabia sobie zdanie o osobie, na którą patrzy. Warto zatem, aby pomyślał, że właśnie widzi kogoś, kto zna się na tym, co robi, lubi to i jest godny zaufania. 
  • Pozwalają wyróżnić się spośród konkurencji – profesjonalne zdjęcie profilowe to wielka szansa dla kandydatów, którzy, w przeciwieństwie do konkurentów, sumiennie odrobili zadanie domowe w postaci budowy wizerunku biznesowego.
  • Są szansą na zdobycie stanowiska, nawiązania współpracy itd. – wyróżnienie się spośród konkurencji ma swoje „konsekwencje”. Atrakcyjność profilu społecznościowego (zdjęcie profilowe, ale i zdjęcie w tle oraz starannie uzupełnione dane dotyczące doświadczenia) to już krótka droga do zdobycia wymarzonego stanowiska czy nawiązania wartościowej współpracy.
  • Zwiększają zasięgi profilu – działanie algorytmów takich portali jak FB czy LinkedIn jest wciąż owiane tajemnicą, jednak przypuszcza się, że konta, na których widnieją zdjęcia profilowe, wyświetlają się wyżej w wynikach wyszukiwania.  
00084 20230524 101638 TW200704

Jak zrobić ładne zdjęcie profilowe?

Fajne zdjęcia na profil, ciekawe zdjęcia profilowe czy najlepsze zdjęcia profilowe – co to tak naprawdę znaczy? Jak powinna wyglądać fotografia, która po zaledwie szybkim rzuceniu okiem przez odbiorcę wzbudzi w nim same pozytywne skojarzenia? Jest kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę, robiąc ładne zdjęcie profilowe:

  • Mimika – bardzo ważne jest patrzenie na wprost, czyli w oczy odbiorcy. Pozwala to nawiązać z nim wirtualny kontakt wzrokowy. Nie zaszkodzi też delikatny uśmiech, który będzie świadczył o pozytywnym nastawieniu i otwartości.
  • Ubiór, makijaż i fryzura – o tym, jak ubrać się na sesję biznesową, pisałem już wielokrotnie. Zasada przy robieniu zdjęć profilowych jest podobna – strój powinien być adekwatny do obejmowanego stanowiska. Najlepiej postawić na sprawdzoną, minimalistyczną klasykę. Warto też skorzystać z usług takich podwykonawców jak wizażystka oraz fryzjer. 
  • Sceneria – w przypadku profesjonalnych zdjęć profilowych dobrym rozwiązaniem jest jednolite tło bez rozpraszaczy, które mogłyby odwrócić uwagę od najważniejszego – prezentacji danej osoby.  
  • Odpowiedni kadr – standardowym kadrem, który najlepiej zaprezentuje kandydata, jest ten obejmujący sylwetkę od klatki piersiowej w górę. Jednak ze względu na niewielkie wymiary miniaturek generowanych na podstawie zdjęć profilowych, dopuszczalne są również ujęcia samej twarzy. 
  • Parametry techniczne – wysoka jakość fotografii, czyli jej ostrość, bardzo dobre oświetlenie, staranny, ale nieprzesadzony retusz czy wspomniane kadrowanie, to parametry, bez których niemożliwe jest zrobienie ładnego zdjęcia profilowego. 

Tak, jak samodzielne przygotowanie schludnego ubioru, przećwiczenie póz czy zorganizowanie jednolitego tła w większości przypadków nie będzie stanowić problemu, tak zadbanie o doskonałe oświetlenie czy świetną ostrość fotografii w warunkach domowych może być niewykonalne. Warto zatem rozważyć skorzystanie z usług fotografa biznesowego.

zdjecia biznesowe warszawa tomasz wilczkiewicz 00003

Przykłady dobrych zdjęć profilowych

Tak jak wspomniałem, dobre zdjęcie profilowe musi spełniać kilka kryteriów. Można pokusić się o samodzielną próbę zrobienia takiej fotografii, jednak czy będzie ona choć w minimalnym stopniu tak estetyczna, jak ta wykonana w profesjonalnym studio? Zwłaszcza że po skończonej sesji biznesowej model wyjdzie nie tylko z jednym zdjęciem profilowym, ale kilkoma ujęciami, które wykorzysta np. do zaprojektowania strony internetowej czy innych materiałów promocyjnych. 

Wystarczy spojrzeć na przykłady dobrych zdjęć profilowych wykonanych w studio. Na nich mimika, ubiór, tło, światło, ostrość i kadrowanie tworzą spójną, naturalną i świetnej jakości całość.

Pozy na zdjęcie profilowe

Osoba prywatna, publikując swój „portret” na Instagramie czy Facebooku, nie musi ograniczać się w środkach. Sytuacja w przypadku konta na LinkedIn czy profilu publicznego na Facebooku ma się zupełnie inaczej. Pozy na zdjęcie profilowe muszą być przemyślane, naturalne i spójne z obejmowanym stanowiskiem. 

Pozy na zdjęcie profilowe w studio będą zależne od kadru. Może być to kadr en face, czyli taki, na którym na pierwszym planie znajduje się twarz fotografowanego. Taki rodzaj ujęcia pozwala nawiązać kontakt wzrokowy z odbiorcą i zachęcić go do podjęcia działania – np. próby kontaktu. 

Kolejnym popularnym kadrem dla ciekawych zdjęć profilowych jest ten obejmujący klatkę piersiową i oczywiście twarz. Model może delikatnie odwrócić głowę, uwidaczniając swój lepszy profil, jednak ważne, aby jego oczy były skierowane bezpośrednio w obiektyw.

Trzecim często stosowanym kadrem jest ten od pasa w górę. Na tego typu ujęciu model może skrzyżować ręce na piersi, przyjmując pewną siebie i dominująca pozę, lub delikatnie dotknąć brody, skupiając uwagę odbiorcy na twarzy. 

zdjecia biznesowe warszawa 00002

Zdjęcie profilowe na FB

Publikując zdjęcie profilowe na FB, należy pamiętać o wymaganiach, jakie stawia platforma:

  • Rozmiar – obraz będzie wyświetlany na komputerach w wymiarze 176 × 176 pikseli, na smartfonach 196 × 196, a na telefonach wielofunkcyjnych 36 × 36. Mimo to zaleca się dodanie większej fotografii, ponieważ po kliknięciu na zdjęcie, zostanie ono powiększone, a jego niewielki rozmiar mógłby prowadzić do niechcianej „pikselozy”. Ponadto miniaturka wyświetlana na profilu zostanie przycięta do kształtu koła, a więc należy zadbać o to, aby podczas kadrowania nie ucierpiał żaden istotny element jak np. ręka 😉
  • Format – jak zaleca FB, aby uzyskać najkrótszy czas ładowania zdjęcia profilowego, warto dodać je w formacie PNG. 

Facebook pozwala też na dodawanie nakładek tematycznych czy wygenerowanie własnego animowanego awatara. Są to ciekawe rozwiązania dla osób prywatnych, jednak odradzane w przypadku zdjęć profilowych biznesowych. 

profesjonalne zdjecia profilowe wilczkiewicz

Zdjęcie profilowe na LinkedIn

Popularny serwis społecznościowy służący do nawiązywania relacji biznesowych ma już inne wymagana niż jego nieco bardziej swobodny poprzednik. Zdjęcie profilowe na LinkedIn powinno mieć:

  • Rozmiar – minimalne wymiary zdjęcia to 268 × 268 pikseli, a zalecane przez platformę to 400 × 400. Maksymalny rozmiar to z kolei 3 MB. 
  • Format – jak wskazuje LinkedIn, fotografie muszą być w formacie PNG lub JPEG. 

Są to wytyczne dotyczące wyłącznie zdjęć profilowych i nie odnoszą się do pozostałych rodzajów grafik jak np. zdjęcia w tle.

Poza wymaganiami technicznymi wspomniane dwa portale społecznościowe różnią się też charakterem. LinkedIn jest typowo biznesowy. Skupia wokół siebie osoby nastawione na nawiązywanie relacji zawodowych. Nie ma w nim miejsca na publikowanie zdjęć z życia prywatnego czy dodawanie relacji ze spotkań z przyjaciółmi. Facebook natomiast pozwala stworzyć zarówno konto prywatne, jak i profil publiczny. Jeśli ostatnie z nich zostało założone z myślą o budowaniu marki osobistej, nie warto ryzykować kariery, publikując miniaturkę wyciętą z weselnego zdjęcia grupowego 😉

Zdjęcie profilowe biznesowe

Czy zdjęcie profilowe biznesowe zawsze musi spełniać dosyć rygorystyczne wymagania minimalizmu? Nie, jeśli mamy do czynienia z branżą kreatywną lub kreowaniem marki osobistej. Tu niekonwencjonalne pomysły nierzadko są pożądanym walorem.

Jak mogą wyglądać takie ciekawe zdjęcia profilowe? Mogą być zrobione np. na przyciągającym wzrok tle czy tworzyć nietypową kompozycję ze zdjęciem głównym. Model może zdecydować się na wzorzysty strój, nietypowy makijaż czy swobodną pozę. Tak naprawdę w kreatywnych zdjęciach profilowych ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia. Choć i tutaj należy pamiętać, że istnieje umiar i dobry gust. 

Podsumowując, jak zrobić ładne zdjęcie profilowe? Zadbać o spójny i estetyczny całokształt – fryzurę i makijaż, pozy, ubiór, scenerię, oświetlenie, kadrowanie oraz retusz. A jeśli wszystko to okaże się zbyt dużym wyzwaniem, warto rozważyć pomoc fotografa biznesowego. Powinien mieć odpowiednią wiedzę, a także dysponować wysokiej jakości sprzętem oraz dobrze oświetlonym studio – w tak profesjonalnych warunkach ładne zdjęcie profilowe będzie gwarantowane.