Jak samemu zrobić zdjęcie biznesowe?

Wykonanie dobrego zdjęcia biznesowego to proces, który powinien być przemyślany i zaplanowany. Co jednak jeśli taka fotografia potrzebna jest na już i nie masz czasu na zorganizowanie profesjonalnej sesji? Oto kilka praktycznych porad jak zrobić zdjęcie biznesowe w domu!

Zdjęcie biznesowe w domu – na to zwróć uwagę!

Zdjęcie biznesowe, jak już sama nazwa sugeruje, ma za zadanie pokazać nas od tej bardziej formalnej strony. Osoba przyglądająca się takiej fotografii musi czuć, że Ty, jako ekspert wzbudzasz jej zaufanie. To wysublimowana gra, w której ogromną rolę odgrywają szczegóły i detale. Ich umiejętne wykorzystanie to klucz do osiągnięcia sukcesu!

Krok 1 – Tło i oświetlenie

profesjonalny portret meski 17

Właściwy wybór odpowiedniego tła i oświetlenia do zdjęcia biznesowego zależy przede wszystkim od celu i efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jest jednak kilka uniwersalnych reguł, który sprawdzą się w każdej sytuacji:

  •  jednolita ściana, najlepiej w kolorze białym lub szarym;
  • postaraj się wykorzystać naturalne światło z okna, czym większe tym lepiej;
  • zdecydowanie łatwiej będzie Ci zrobić zdjęcie przy zachmurzonym niebie niż w ostrych promieniach słońca
  • sylwetka zwrócone lekko w stronę okna, w żadnym wypadku nie rób zdjęć pod światło!
  • unikaj pionowego światła z góry ponieważ zrobią się niekorzystne cienie pod oczami;
  • jeśli światło dzienne jest niedostępne, to dobrym pomysłem jest użycie lampy z abażurem, która możemy postawić w miarę blisko siebie – świetnie sprawdzą się białe papierowe kule z Ikei;
  •  pod żadnym pozorem nie używaj wbudowanej lampy błyskowej – zniszczy cały efekt, a zdjęcia biznesowe będą płaskie.
  • nie rób zdjęcia z ręki, zdecydowanie lepszą opcją będzie poproszenie kogoś z domowników o pomoc, ewentualnie można skorzystać z samowyzwalacza
  • pamiętaj żeby przełączyć aparat lub telefon w tryb portretowy (zdjęcia na szerokim kącie będą przerysowane)

A może masz możliwość wykonania zdjęcia w miejscu pracy – gabinecie, biurze, czy też biurowym korytarzu? Takie miejsca dają świetne możliwości, zazwyczaj są w nich duże okna = mnóstwo światła oraz dużo ścian w zazwyczaj jednolitych stonowanych kolorach. Decydując się na ten format, musisz pamiętać, żeby zadbać o przestrzeń, która będzie widoczna na zdjęciu. Usuń z kadru wszelkie flipcharty, stoły, krzesła, rzutniki, gaśnice itp. Pamiętaj żeby zwrócić uwagę na kontakty elektryczne, oszczędzisz czas na usuwanie ich w programach graficznych. 

Dobrze dobrane tło w połączeniu z właściwym oświetleniem potrafią zdziałać cuda – uwierz mi, wiem, co mówię!

Krok 2 – Schludny strój

zdjecia biznesowe warszawa tomasz wilczkiewicz 00004

Nie ma lepszego sposobu na wyróżnienie się z tłumu niż za pomocą eleganckiego i dobrze dopasowanego stroju.

Podstawową zasadą ubioru na sesję biznesową jest zachowanie elegancji i profesjonalizmu. Dopasowany garnitur lub spodnie w parze z doskonale dobraną marynarką są zawsze świetnym wyborem. Obowiązkowo dobrze dobrana koszula. W przypadku sesji biznesowej damskiej kobiety mogą wybrać sukienkę, ewentualnie spodnie i marynarkę, przy czym ważne jest, aby nie zakładać zbyt krótkich lub obcisłych ubrań.

Unikaj jaskrawych kolorów i wzorów, a zamiast tego wybierz stonowane odcienie. Świetnie sprawdzają się też pastelowe kolory. Pamiętaj, że dobry strój biznesowy nie musi być nudny, można go urozmaicić np. elegancką apaszką lub poszetką.

Najważniejsze jednak, aby każdy element twojego stroju był starannie wyprasowany i czysty. Zwróć uwagę na swoje buty, które powinny być czyste i schludne. Kobiety powinny wybierać buty na umiarkowanym obcasie, a mężczyźni zawsze powinni nosić obuwie skórzane, najlepiej w kolorze pasującym do stroju.

Jeśli jesteś ciekaw, jakie jeszcze rzeczy należy wziąć pod uwagę, to wejdź na mojego bloga, gdzie zrobiłem osobny wpis poświęcony ubiorowi na sesję: jak się ubrać na sesję biznesową 

Krok 3 – Pozowanie

fotograf warszawa 00011

Nienagannie wyprostowane plecy, odpowiednio pochylona głowa, czy założone na siebie ręce, to podstawowe elementy, które mają ogromne znaczenie przy zdjęciach biznesowych.

Moja rada: Spróbuj wielu ustawień, nie bój się eksperymentować, przyjmuj pozy, które wydają Ci się wręcz przesadzone. Zobaczysz, finalnie uda się Cię wypracować odpowiednie ustawienie.

Jako rozgrzewkę możesz wykorzystać pozowanie do zdjęć biznesowych przed lustrem. Stań w taki sposób, w jaki chcesz, żeby ludzie Cię odbierali – mowa ciała jest bardzo ważna i zdradza wiele na Twój temat. Zwróć uwagę na plecy, powinny być wyprostowane. Głowa nie powinna być uniesiony zbyt do góry, żeby odbiorca nie miał wrażenia, że się wywyższasz, z drugiej strony nie może być za nisko, żeby nie odniósł wrażenia, że patrzysz na niego z góry.. Możesz również odchylić delikatnie ramiona, tak aby były z tyłu.

Teraz to, co najważniejsze, czyli uśmiech! Zdjęcie biznesowe powinno budzić zaufanie, zatem uśmiech powinien być naturalny i szczery. Zrelaksuj się i pozwól sobie na naturalne reakcje. Wykorzystaj swoją ekspresję twarzy – to może pomóc w przekazaniu emocji na zdjęciu.

Czego unikać?

Niewskazane będą wszelkie przejawy garbienia się, pochylania się, przechylania głowy. Twoje zdjęcie biznesowe musi świadczyć, że jesteś osobą pewną siebie, charyzmatyczną – taką, której można zaufać.

Krok 4 – Postprodukcja

Postprodukcja to inaczej cyfrowy retusz zdjęcia. Dzięki niemu możemy delikatnie poprawić wygląd zdjęcia – odpowiednio wykadrować, poprawić kolory i kontrasty. W Internecie znajdziesz kilka, a nawet kilkanaście darmowych aplikacji i programów, które pomogą w obróbce fotografii. Pamiętaj jednak, aby zachować zdrowy umiar i nie przesadzić z filtrami i dodatkami. Zadbaj o to, aby zdjęcie wyglądało profesjonalnie i schludnie.

zdjecie biznesowe warszawa 12

Jak zrobić zdjęcie biznesowe w domu?

Zrobienie dobrego zdjęcia biznesowego w domowym zaciszu jest możliwe – odrobina samozaparcia połączona z lekką nutą kreatywności pomogą Ci przejść przez ten proces. Jeśli jednak nie masz do tego głowy i zależy Ci na profesjonalizmie to jestem do Twoich usług. Wspólnie przejdziemy przez cały proces, aby wszystko wyszło zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Masz pytania? A może już teraz chcesz umówić sesję ze mną? Pisz lub dzwoń, razem zrobimy fajne rzeczy.

Zainteresuje Cię również: