Zdjęcia do CV – profesjonalnie!

Mózg ludzki jest tak skonstruowany, że w pierwszej kolejności odbiera bodźce wizualne. Zatem kandydaci na wybrane stanowisko najpierw oceniani są „po okładce”. Jednak ich „okładką” nie jest samo CV. Jest nią… zdjęcie w CV – niewielka fotografia, od której zależy tak wiele. Jak ją zrobić, jak się do niej ubrać i jak pozować, aby zwiększała szanse na zatrudnienie?

Czy zdjęcie w CV ma znaczenie?

zdjecie do cv warszawa 4

Nie jest niczym odkrywczym, że mózg jako pierwszy odbiera bodźce wizualne. Lepiej przyswaja obrazy, lepiej je zapamiętuje. To dużo bardziej naturalna forma komunikacji od tekstu. Ale czy mimo to do CV potrzebne jest zdjęcie? 

Umieszczenie w życiorysie swojego portretu nie jest wymogiem, który określany byłby np. przez kodeks pracy. Mimo to profesjonalne zdjęcie do CV będzie stanowiło niezaprzeczalną przewagę u osób, które zdecydują się na publikację swojego wizerunku w przeciwieństwie do osób, które tego nie zrobią lub zrobią, ale nie wezmą pod uwagę kilku istotnych wytycznych. 

Bogate doświadczenie kandydata na stanowisko, jego umiejętności czy nawet zainteresowania są bardzo ważne, jednak nie będą miały aż takiego znaczenia, jeśli nie będą szły w parze ze świetnej jakości fotografią. Zatem jakie zdjęcie do CV wybrać, ale, przede wszystkim, jak je zrobić, aby wspierało cele zawodowe, a przy tym wyróżniało spośród konkurencji?

zdjecie do cv warszawa 3

Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV?

Wytyczne w tego rodzaju fotografii przypominają te, które obowiązują w profesjonalnych zdjęciach profilowych. I podobnie jak one – zdjęcia do CV umieszczane są w najbardziej widocznym miejscu – na górze dokumentu, po jego prawej lub lewej stronie. 

Zatem jak powinno wyglądać zdjęcie do CV? Powinno być:

  • Aktualne – przedstawiające rzeczywisty wygląd kandydata. 
  • Profesjonalne – niewycięte z grupowej fotografii ani niezrobione „z ręki” jako przypadkowe selfie. Za to obrazujące osobę ubraną w formalny, schludny strój, z nienagannie ułożonymi włosami i wykonanym makijażem, z przyjazną i naturalną mimiką. 
  • O doskonałych parametrach technicznych – wykonane na neutralnym tle, perfekcyjnie ostre oraz dobrze oświetlone i wykadrowane. Zdjęcie powinno obejmować delikatnie przechyloną i ujęta z profilu twarz oraz ramiona modela. 

W niektórych branżach, zwłaszcza kreatywnych, złamanie powyższych schematów, takich jak jednolite tło czy formalny strój, może być mile widzianym zabiegiem wyróżniającym spośród innych, działających bardziej szablonowo, kandydatów. 

Jak zrobić zdjęcie do CV?

Odpowiednio wykadrowane, wykonane na jednolitym, najlepiej szarym lub białym, tle, dobrze oświetlone i nienagannie ostre – jak zrobić zdjęcie do CV, aby spełniało wszystkie te wymogi? Osobom o fotograficznej smykałce i dużym poczuciu estetyki stworzenie takiego portretu może udać się już po kilku próbach. Szczególnie jeśli zastosują się do wskazówek umieszczonych w poradniku: Jak samemu zrobić zdjęcie biznesowe w domu

W dużym skrócie, samodzielnie wykonując zdjęcie do CV, należy zadbać o:

  • Strój, mimikę i pozy – wszystko to powinno i spełniać cele zawodowe, i być odzwierciedleniem charakteru osoby fotografowanej. Dobrym i bezpiecznym wyborem, jeśli chodzi o ubiór, jest elegancki, wyważony minimalizm. Z kolei pozując do zdjęcia, nie należy zapominać o delikatnym uśmiechu oraz patrzeniu w obiektyw. 
  • Jednolite tło – biała lub szara ściana bez jakichkolwiek ozdób i wzorów. 
  • Naturalne oświetlenie – najlepiej światło dzienne, a jeśli nie ma takiej możliwości, warto postawić obok lampę rzucającą miękkie, rozproszone światło. Należy unikać lamp błyskowych oraz tych świecących z góry, które mogłyby podkreślić cienie pod oczami. 
  • Ustawienia aparatu – aparaty fotograficzne w smartfonach są wyposażone w tryby portretowe, które warto włączyć, robiąc zdjęcie do CV.
  • Postprodukcję – czyli cyfrowy retusz obejmujący wykadrowanie, poprawę kolorów i kontrastów czy usunięcie niedoskonałości na skórze. 

Jeśli pomimo wielu prób portret nie wygląda tak, jak powinien, warto rozważyć wykonanie zdjęcia do CV u fotografa. Zwłaszcza że po profesjonalnej sesji kandydat na stanowisko wyjdzie nie tylko z jednym ujęciem, a kilkoma, które wykorzysta na swojej stronie internetowej czy w innych materiałach promujących markę osobistą. 

zdjecie do cv warszawa 1

Zdjęcie do CV – jak się ubrać?

Czym jest, w rozumieniu fotografa zajmującego się sesjami biznesowymi, wspomniany elegancki minimalizm? To elementy garderoby kojarzone z obejmowanym stanowiskiem lub tym, o które kandydat chce się ubiegać. Mówiące o powadze danej osoby, jej szacunku do potencjalnego pracodawcy, a nawet sygnalizujące status społeczny czy komunikujące cechy osobowości. Ubrania o stonowanej kolorystyce, wyważonych deseniach, dobrze dopasowane, schludne.  

Zatem, jak się ubrać, aby zdjęcie do CV świadczyło o profesjonalizmie? W przypadku zdjęć biznesowych mężczyzn będzie to strój składający się z raczej ciemnego lub granatowego garnituru, białej koszuli i krawata dobranego do koloru marynarki. U kobiet może być to żakiet, spódnica i koszula. 

Osoby młode, a także te ubiegające się o mniej formalne posady, mogą rozważyć nieco bardziej swobodny strój – np. czarny, dopasowany golf, biały T-shirt i narzucony na niego blezer, samą koszulę bez marynarki i krawata czy kostium w innym kolorze niż czarny, granatowy lub szary. 

Jak pozować do zdjęcia do CV?

Tradycyjne zdjęcia biznesowe do CV to fotografie wykonane w orientacji pionowej obejmujące twarz i kawałek ramion modela. Aby zapozować, wystarczy wyprostować plecy, unieść brodę i odwrócić głowę tak, aby delikatnie wyeksponować profil. Mile widziany jest również subtelny uśmiech, dzięki któremu kandydat ma szansę zyskać sympatię pracodawcy, zanim jeszcze przestąpi próg firmy. Już nie mile widziane, a raczej obowiązkowe, jest patrzenie w obiektyw. Pozwala to na nawiązanie wirtualnego kontaktu z odbiorcą, a tym samym zwiększenie swoich szans w procesie rekrutacji. 

Coraz częściej można spotkać się z interpretacjami klasycznych kadrów, na których kandydaci ujęci są od pasa w górę, a prostokątne zdjęcia do CV przybierają kształt koła. W przypadku takiego kadrowania można wypróbować pozę z sesji biznesowych, czyli spleść ręce na klatce piersiowej. Takie ustawienie ciała teoretycznie komunikuje mało pożądaną nieprzystępność. Jednak wystarczy dodać sympatyczny uśmiech, a odbiór zdjęcia momentalnie ulegnie zmianie 🙂

zdjecie do cv warszawa 2

Profesjonalne zdjęcia do CV

Warto wiedzieć, że profesjonalne zdjęcia do CV powinny być nie tylko wysokiej jakości i przedstawiać dobrze ubranego kandydata. Powinny też spełniać cele zawodowe i być dopasowane do stanowiska, o które się ubiega. Co to znaczy w praktyce? 

Osoba starająca się np. o posadę doradcy klienta powinna przemyśleć, czy nieprzystępna mina widniejąca na czarno-białym portrecie to najlepszy pomysł na zdobycie posady, w której cenione są cechy ułatwiające relacje z konsumentem. I na odwrót – adwokat, który umieści w życiorysie kolorową fotografię, na której uśmiecha się od ucha do ucha, może spodziewać się mniejszego odzewu niż ten, który dodał zdjęcie z bardziej taktownym i zrównoważonym wyrazem twarzy 🙂 

Zdjęcia biznesowe do CV

Można spróbować samodzielnie wykonać tego rodzaju portret, jednak zachęcam, aby zdjęcia biznesowe do CV zrealizować w studio. Gdzie profesjonalny sprzęt fotografa idzie w parze z jego doświadczeniem, umiejętnościami oraz gotowością do pomocy, a często i współpracą z wizażystką czy fryzjerką, które zadbają o nienaganną prezencję modela. Nie warto ryzykować odrzucenia kandydatury przez złej jakości fotografię zrobioną w domowych warunkach.

Warszawa to miasto, w którym wykonuję zdjęcia do CV. Dysponuję w pełni wyposażonym studio, mam bogate doświadczenie w realizacji zleceń korporacyjnych oraz współpracuję z utalentowanym i zgranym zespołem wizażystek, fryzjerek, stylistek i asystentów. Dzięki temu moi klienci otrzymują najlepszej jakości portrety, z którymi bez obaw, za to z wielkimi szansami zatrudnienia, ubiegają się o wymarzone stanowiska. Zachęcam do kontaktu oraz zajrzenia do mojego portfolio, gdzie znajdują się przykłady zdjęć do CV oraz inne realizacje.