Fotografia artystyczna
Fotografia artystyczna – co to właściwie jest? Czym jest sztuka? Rzeźbą, obrazem, grafiką, instalacją przestrzenną, ale też fotografią – niekonwencjonalną, niebanalną, niesztampową, taką, która przykuwa uwagę widza na dłużej i wwierca mu się w głowę, nie pozwalając o sobie zapomnieć. To kwintesencja emocji, wyróżnik spośród tysięcy innych zdjęć, wyzwolenie z jednej i inspiracja z drugiej strony. Chciałbyś mieć takie kreatywne zdjęcie?
Dla wielu z nas fotografia ma być przede wszystkim praktyczna, bo najczęściej potrzebujemy zdjęcia do CV, fotografii rodzinnej do pamiątkowego albumu, zdjęć dokumentujących nasz wakacyjny wyjazd, do których po latach chętnie będziemy wracali. Fotografie dziecięce, kobiece czy sesje biznesowe – wszystkie one mają jeden cel i służą najczęściej do wykorzystania tu i teraz. Na ich tle fotografia artystyczna jawi się jak abstrakcja, bo i w istocie taką formą wyrazu ona jest.
Czym jest fotografia kreatywna?
Fotografia kreatywna to emocje, w której warsztatowe podejście do tematu trzeba odłożyć do lamusa. W tej formie przekazu liczy się przede wszystkim pomysłowość, pójście za instynktem, oddanie władania nad aparatem sercu, a nie rozumowi. Ten rodzaj fotografii ma być zapamiętany przez odbiorcę, ma go zachwycić i zmusić do refleksji. W fotografii artystycznej nic nie musi być zerojedynkowe, tu nie ma oczywistości i absolutu, za którym trzeba podążać. W sztuce liczy się wizja i nie inaczej jest w tym przypadku, bo w tym rodzaju zdjęć to fotograf jest narratorem narzucającym swój punkt widzenia.
W sesji artystycznej liczy się niekonwencjonalne podejście do tematu, które może objawiać się skupieniem na wybranych emocjach, poszukiwaniem nieoczywistych perspektyw, niecodzienną zabawą światłem czy teoretycznie zbyt mocnym skupieniem na detalach. W ten sposób realizuje się wizja, która nie musi być zbieżna z uchwyceniem rzeczywistości takiej, jaka faktycznie ona jest. Ba! Powinna być diametralnie różna od otaczającego nas świata, bo jej zadaniem nie jest opisanie codzienności, ale zbudowanie historii, która wciągnie widza i wyciśnie go jak cytrynę.
Czy łatwo zrobić artystyczne zdjęcia?
I tak, i nie. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko warsztatowe potrzeby i samą umiejętność wykonywania zdjęć z użyciem odpowiedniego sprzętu, należałoby odpowiedzieć, że to proste zadanie. Tu jednak zaczynają się schody, bo sam warsztat to za mało – dobry rzemieślnik nigdy nie będzie artystą, ale i artysta nie zostanie rzemieślnikiem czy pracownikiem standardowej manufaktury.
W fotografii kreatywnej najważniejszy jest pomysł, otwartość umysłu, spojrzenie na dane zagadnienie z perspektywy, z której nikt nigdy wcześniej nie patrzył. To często tysiące nieudanych prób poparte wieloletnim doświadczeniem. To porzucone po drodze pomysły, niejednokrotnie utopione w rzeczywistości czy storpedowane przez potrzeby dnia codziennego. To niezrealizowane marzenia, urojone nadzieje, wizje, które nie doczekały się spełnienia…
Ale to również wolność, zaspokojenie artystycznej wizji, realizacja śmiałych celów, o których inni tylko myślą, albo boją się myśleć. To nakarmienie ambicji, która często nie pozwala zasnąć. To sposób na życie.
Czy fotografia artystyczna to tylko czarno-białe zdjęcia?
Często myśląc o fotografii artystycznej odbiorca ma wyrytą wizję zdjęć czarno-białych. I nie jest to błąd, bo zdjęcia w tych dwóch odcieniach stanowią gros kreatywnych fotografii, które jak na przywołanie potrafimy odgrzebać z odmętów pamięci. Teoria taka jest jednak krzywdząca dla zdjęć kolorowych, które również są sztuką i stanowią ważną część współczesnej fotografii artystycznej.
Zamykanie się wyłącznie na kolory czarny i biały byłoby krzywdzące dla całej palety pozostałych barw, jawnie stałyby zresztą w kontraście do głównego założenia fotografii artystycznej – wizji autora. To on jest panem i twórcą, komponuje rzeczywistość wedle uznania i jeśli w jego historii należy wykorzystać wszystkie dostępne kolory, tak należy czynić.
Czy fotografia artystyczna sprawdza się w praktyce?
Głównym zadaniem fotografii kreatywnej jest odmienność, ukazanie świata z innej perspektywy. Świata ale też osoby, jeśli więc podstawowe kryteria zostają spełnione, można założyć, że fotografię artystyczną z powodzeniem można stosować np. w sesjach portretowych, aktorskich czy modowych.
Zdjęcia takie stronią od sztampowego korporacyjnego wizerunku, są nasycone emocjami, rzadko realizowane są w studiu, najczęściej w niebanalnej scenografii wewnątrz charakterystycznych budynków lub w plenerze. Muszą być unikalne, jedyne w swoim rodzaju, pobudzające wyobraźnię, czyli takie, które będą wyróżniały się spośród wszystkich innych realizacji. To także sesja, w której należy oddać lejce fotografowi, zaufać jego instynktowi, poddać mu się i współpracować. Bo na jednym zdjęciu można zrealizować tylko jedną wizję…
Jesteś gotowy na takie wyzwanie? Chciałbyś zorganizować dla siebie artystyczną sesję, która zaskoczy Twoich znajomych, rodzinę, a nawet Ciebie? Skontaktuj się ze mną, a wspólnie zaplanujemy sesję, o której marzysz.