Zdjęcia portretowe w plenerze – gdzie je zrobić i jak się do nich przygotować?
Portret – nieodmiennie kojarzy nam się ze studiem, lampami błyskowymi i nieco zaciemnionym pomieszczeniem. A co, gdyby złamać schemat i zrobić zdjęcie portretowe w plenerze? Wyjść w miasto, porzucić konwenanse, zdobyć się na odrobinę więcej odwagi i puścić wodze fantazji? Sprawdź, jak najlepiej wykonać sesję portretową w plenerze, jak się do niej przygotować i na jaką lokalizację warto postawić stosując takie rozwiązanie?
Jak zrobić dobry portret w plenerze?
1. Wybierz odpowiednie miejsce. Plener to praktycznie nieograniczona liczba możliwości.. Możesz zdecydować się na scenerię miejską, w lesie, nad morzem, z wykorzystaniem elementów architektury lub przyrody, ogranicza Cię praktycznie wyłącznie wyobraźnia i charakter sesji, którą chcesz zrealizować. Pamiętaj, żeby tło mimo wszystko było w miarę neutralne, bo najważniejszym elementem fotografii portretowej w plenerze pozostaje przecież model.
2. Określ dokładnie porę dnia, w której chcesz wykonać sesję plenerową. Plener w piękny, słoneczny dzień to darmowe światło, ale też… pułapka, w którą wpaść bardzo łatwo. Zbyt dużo ostrego naturalnego światła to kłopoty, z których wydostać się wcale nie jest łatwo. Fotografując w środku dnia narażasz się na to, że model będzie przymykał i mrużył oczy, a w bliskim kadrze mocno operujące słońce będzie uwydatniało wszystkie niedoskonałości skóry, dodatkowo tworząc cienie w oczodołach i wypalając dosyć mocno górną część głowy osoby fotografowanej. Oczywiście z pomocą mogą przyjść lampy błyskowe i blendy, warto jednak znów posiłkować się samą naturą i wykonać portrety w tzw. „złotej godzinie”, kiedy słońce jest nisko, światło jest miękkie, wręcz aksamitne, a model może swobodnie patrzeć w stronę słońca. Kiedy wypada ta magiczna dla fotografa pora? To zwykle godzina przed zachodem słońca, choć 60 minut jest tu mocno umowne, bo to zwykle połowa tego czasu.
3. Skoncentruj się na oświetleniu. Wiemy już, że naturalne światło może być naszym sojusznikiem, ale i niewidocznym wrogiem, z którym podjąć walkę w otwartym polu będzie niezwykle ciężko. Unikaj jaskrawego słońca świecącego w samo południe, posiłkuj się – jeśli to potrzebne – lampami błyskowymi i blendami, dobrą opcją jest również znalezienie jednolitego cienia, w którym ustawisz modela.
4. Zrozum kierunki padania światła. Portret w plenerze to sztuka umiejętnego korzystania z naturalnego oświetlenia. Zastanów się w jakiej konwencji chcesz wykonać fotografię, w zależności od kąta padania światła uzyskasz różne efekty. Jeśli masz już odrobinę doświadczenia, nie bój się fotografować pod słońce!
5. Zastosuj regułę trzeciego planu i unikaj centrowania portretu. Upewnij się, że twarz modela jest w jednej z linii trzeciego planu, dzięki temu zadbasz o odpowiednią kompozycję zdjęcia. Pamiętaj, żeby ustawić aparat na odpowiedniej wysokości, najczęściej na wysokości oczu modela i żeby tło dobrze komponowało się z twarzą. Co z tego, że znajdziesz idealny plener, jeśli na zdjęciu z głowy fotografowanej osoby będzie „wychodziła” piękna zielona gałąź drzewa…
6. Sukces tkwi w minimalizmie, a więc staraj się dążyć do prostoty. Owszem, eksperymentuj ze światłem i z kadrami, ale zachowaj przy tym zdrowy rozsądek. Przekombinowanie to jedna z najgorszych rzeczy, która niczym klątwa potrafi ciążyć nad fotografami. Często mniej znaczy lepiej – to reguła, która sprawdza się i w życiu, i w fotografii.
7. Dbaj o interakcję ze swoim modelem. Dobra relacja pomiędzy fotografem, a fotografowaną osobą do połowa sukcesu. Słuchaj, ale i podpowiadaj, ukierunkowuj, ale daj rozwinąć skrzydła swojemu modelowi. Jeśli zawiąże się między Wami nić porozumienia, już jesteś w domu.
Najlepsze miejsca na sesję portretową w plenerze
Wybór odpowiedniej lokalizacji na plenerowe zdjęcia portretowe może istotnie wpłynąć na jakość oraz charakter samego zdjęcia. Decydując się na miejsce, słuchaj swojego modela i wspólnie zaplanujcie najkorzystniejszą lokację. Pamiętaj, że to osoba fotografowana ma się czuć swobodnie w otoczeniu, w którym zorganizujecie sesję.
Nad jakimi plenerami warto zastanowić się przy okazji sesji portretowej?
- Parki i ogrody – wykorzystaj drzewa, alejki, kwiaty czy trawniki, które w połączeniu z miękkim słonecznym światłem pozwolą stworzyć piękne warunki do fotografowania. Tereny zielone są fantastyczną opcją o każdej porze roku, zawsze oferując inne spektrum oraz paletę barw.
- Plaże – idealne miejsce do wykonywania portretów, szczególnie o wschodzie lub zachodzie słońca. Nigdzie indziej nie wykorzystasz złotej godziny równie spektakularnie jak właśnie na plaży. Piasek, muszle, molo, naturalne odbicia światła w wodzie – wykorzystaj możliwości, które oferuje woda i plaża.
- Przestrzeń miejska – najpopularniejsze tło do portretów w plenerze, szczególnie nowoczesne, wijące się w niebo wieżowce. Ale czy czasami nie warto złamać schematu i sportretować modela na tle murali, starych budynków, kolorowych ścian? Wykorzystaj miasto po swojemu i stwórz oryginalny portret, wplatając w niego nieoczywiste elementy, jakie oferuje miasto.
- Lasy i góry – naturalne tło, które broni się w każdych okolicznościach, ale najbardziej spektakularnie prezentuje się jesienią, oferując feerię barw i zmieniających się płynnie kolorów.
- Zabytkowa architektura – pałace, zamki i inne historyczne budowle nadają portretowi dodatkowej elegancji i uroku, a często przyprószają go nutką tajemniczości.
- Muzea, galerie sztuki i teatry – instytucje te często posiadają interesujące tła i dekoracje, która będą w stanie nadać zdjęciu niepowtarzalnego charakteru. To rozwiązanie dla tych, którzy sztukę fotografowania mają opanowaną do perfekcji.
- Miejsca szczególnej osobistej wartości dla modela, w których będzie czuł się swobodnie i nieskrępowanie. Może to być ulubiona plaża, stara kamienica czy wiekowy dąb w lesie. Pamiętaj, że emocje odgrywają na zdjęciach kluczową rolę
Ważne, aby przy wykonywaniu zdjęć w plenerze, w miejscach i sytuacjach, w których koniecznie jest uzyskanie zgody lub zezwolenia, mieć takową zgodę. Upewnij się, że działasz zgodnie z prawem i poszanowaniem prywatności innych osób.
Jak ubrać się na portretową sesję w plenerze?
Wiesz już jak zrobić dobry plenerowy portret, wiesz, jak wybrać odpowiednią lokalizację, warto pamiętać jednak również o odpowiednim stroju, bez którego nawet najlepsze plenery mogą zniweczyć całe przedsięwzięcie.
- Dopasuj strój do charakteru sesji – jeśli ma to być sesja bardziej formalna przygotuj elegancką stylizację, w przypadku swobodnej sesji zdecyduj się na luźniejsze, niekorporacyjne ubranie.
- Wybieraj ubrania w neutralnych kolorach – biel, czerń, beże, pastele czy różne odcienie szarości zwykle najlepiej współgrają ze wszystkimi rodzajami tła. Unikaj jaskrawych wzorów i kolorów, które będą odciągały uwagę od Twojej twarzy.
- Unikaj błyszczących i odbijających światło materiałów – to najprostsza droga do tego, żeby zmarnować potencjał zdjęcia. Lustrzane materiały niemal na pewno będą tworzyły trudne do usunięcia refleksy. Celuj w matowe tkaniny, które nie odbijają światła.
- Dobierz strój odpowiednio do pory roku i pogody – portret do przede wszystkim pokazanie swojej wiarygodności. A jak wiarygodny będziesz, jeśli w parku w zimowej scenerii będziesz uśmiechał się do obiektywu jedynie w samej koszuli? Pamiętaj także, aby dobierać kolorystykę stroju odpowiednią do pory roku.
- Nie przesadzaj z dodatkami, które nadają charakteru zdjęciom tylko wtedy, kiedy użyte są w odpowiednich proporcjach. Po jakie rekwizyty sięgnąć? Szalik, kapelusz, krawat czy delikatna biżuteria. Pamiętaj tylko, aby dobrze komponowały się ze strojem i wyrażały część Ciebie.
- Wybierz strój, który podkreśli Twoje atuty i ukryje ewentualne mankamenty. Nie tylko będziesz bardziej zadowolony ze zdjęć, ale i zyskasz pewność siebie podczas samej sesji.
- Przetestuj ubranie przed sesją – załóż je, przejrzyj się w lustrze, oceń czy jesteś z niego zadowolony i czy dobrze się w nim czujesz. Pomoże to uniknąć niekomfortowych niespodzianek podczas sesji.
Jeśli chciałbyś skorzystać z profesjonalnych porad lub umówić się na sesję portretową w plenerze, zapraszam do kontaktu. Sprawdź, jakie rodzaje sesji portretowej oferuję. W przypadku każdej z nich realizację możemy przeprowadzić zarówno w studiu, jak i u Ciebie w domu, w zależności od potrzeb i możliwości.
Zobacz również: