Zdjecia portretowe na czarnym tle
Czarny i biały to barwy, z których naturalnie wywodzi się fotografia. Wprawdzie przez dziesięciolecia wyparte zostały one przez zdjęcia kolorowe, regularnie wracają jednak do łask, a portrety i zdjęcia biznesowe w czarno-białym anturażu cieszą się coraz większą popularnością. Ich wariacją są zdjęcia kolorowe, ale wykonane na jednolitym czarnym tle. Jak zrobić je dobrze? Jakich materiałów użyć do wykonania tła i właściwie dla kogo są one przeznaczone?
Dla kogo przeznaczone są zdjęcia na czarnym tle?
Najłatwiej byłoby powiedzieć, że dla wszystkich, którzy chcą wyróżnić się z tłumu. Czarne tło przyciąga bowiem wzrok obserwatora niczym magnes, jednocześnie pozwalając skupić się w największym stopniu na twarzy modela – nic w tle nie odciąga wzroku od fotografowanej osoby, a w samej twarzy, niczym w soczewce, skupiają się najdrobniejsze szczegóły.
Oczywiście, fotografie na czarnym tle będą lepsze dla osób pewnych siebie, wierzących w swoje umiejętności i niebojących się podążać w innym kierunku niż reszta. Naturalnie w taki schemat wpisują się osoby zajmujące strategiczne pozycje w firmie czy reprezentujące wolne zawody, warto pamiętać jednak, że zdjęcia takie są dobrą alternatywą przede wszystkim dla tych, którzy… odnajdują się w tej nieco specyficznej konwencji.
Na pewno jest to wariant do rozważenia dla wszystkich, którzy myślą o bardziej artystycznej fotografii, w której zależy nam na mocniejszym wyrażeniu emocji oraz indywidualności modela. Portrety biznesowe wpisują się w ten schemat idealnie, często przecież zależy nam na tym, aby ukazać profesjonalizm i powagę, a jednocześnie wykonać eleganckie zdjęcie, które bazuje na ekspresji modela.
Czarne tło w fotografii wykorzystywane jest również podczas zdjęć kreatywnych lub koncepcyjnych, gdzie w połączeniu z różnymi formami eksperymentowania ze światłem, cieniami i formą otrzymujemy szansę na uzyskanie niezwykłych, ale i niekonwencjonalnych portretów.
Jakie korzyści daje sesja portretowa na czarnym tle?
Na pewno jest zapamiętana, a to w świecie, w którym w każdej sekundzie jesteśmy bombardowani komunikatami i nowymi obrazami, wartość nie do przecenienia. Każdy, kto wykonuje profesjonalną sesję fotograficzną chce, aby to jego twarz wyryła się w pamięci obserwatora. A umiejętnie wykonane zdjęcie na czarnym tle znacznie zwiększa tę szansę. Jakie korzyści płyną jeszcze z czarnego tła na portrecie?
Wykorzystanie czarnego tła daje fotografowi ogromne możliwości w doborze stylizacji i dodatków, które naturalnie podkreślają osobowość modela. Sprawia, że sesja jest wyrazista i na długo zapada w pamięci. Możemy podkreślić elegancję, jak również nadać mu odrobinę tajemniczości.
Zdjęcia na czarnym tle są z natury rzeczy fotografiami o bardziej artystycznym zacięciu, skutecznie wyizolowują modela z otoczenia, zdecydowanie odcinając go od tła, co sprawia, że uwaga skupia się przede wszystkim na osobie, a nie otoczeniu. Często to fotografie o nieco intymnym zabarwieniu.
Klasyka i elegancja zawsze się obronią, a czarne tło to elegancja najwyższych lotów.
Zdjęcia na czarnym tle pozwalają jak żadne inne wydobyć głębię kontrastów między oświetleniem a cieniem. Odpowiednia gra świateł może w takim przypadku przynieść niezwykłe efekty artystyczne.
„Czarny pasuje do wszystkiego” – to wyświechtany frazes wyjęty ze świata mody, ale jak nic sprawdza się również w fotografii, bo czarne tło może być swobodnie wykorzystywane w różnych sytuacjach i do różnych stylów portretów.
Jak robić zdjęcia na czarnym tle?
Jak to w fotografii bywa, teoretycznie zadanie wydaje się proste, wystarczy trzymać się obranego scenariusza i wszystko powinno pójść jak z płatka. Teoria jednak swoje, a praktyka swoje: potrzeba wielu prób, setki różnych ustawień i konfiguracji, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Praktyka czyni jednak mistrza, dlatego warto próbować. Jak więc zrobić zdjęcie portretowe na czarnym tle?
- Najlepiej wykorzystać do tego celu… czarne tło fotograficzne. Może być ono wykonane z różnego rodzaju materiału (więcej o tym poniżej), najlepiej, jakby było matowe.
- Aparat przestawić w tryb manualny i odpowiednio ustawić ISO, czas otwarcia migawki i przysłonę, tak aby wyeliminować ze zdjęcia niekontrolowane naturalne światło.
- Właściwie ustawić lampę błyskową, aby oświetlała tylko pierwszy plan. Reszta światła powinna zostać pochłonięta przez matowe tło. Modyfikatorami, które najlepiej się sprawdzą w tym kroku są: czasza, softbox lub beautydish, najlepiej z gridem, który ukierunkuje światło i zapobiegnie jego niekontrolowanemu rozproszeniu.
- Model powinien być umieszczony jak najdalej od tła, aby zminimalizować ilość światła, które na nie pada.. Następnie należy skierować na niego światło i wykonać kilka próbnych zdjęć.
- Odpowiednio wyregulować moc lampy.
- Wybrać odpowiedni czas naświetlania zgodny czasem synchronizacji aparatu z lampą błyskową.
- Praca w postprodukcji, która daje możliwość przyciemnienia tła oraz wydobycia twarzy modela na pierwszy plan.
Jak zrobić czarne tło na zdjęciu?
To frazes, ale kluczem do wykonania profesjonalnego zdjęcia na czarnym tle jest oczywiście… samo tło. Z jakiego materiału powinno być ono wykonane i jakie są przewagi oraz wady jednego rozwiązania nad innym?
- Tło papierowe/kartonowe – jest chyba najpopularniejszą opcją. Bez problemu można je zakupić w sklepie ze studyjnym sprzętem fotograficznym. Przewagą tego rozwiązania jest relatywnie niska cena oraz prostota i wygoda użytkowania. Wadą – słaba wytrzymałość, jeśli po nim chodzimy lub coś na nim kładziemy oraz łatwo się brudzi i niestety nie da się tego zmyć.
- Tło materiałowe – również niedrogie rozwiązanie, dające jednak nieco więcej możliwości. W zależności od swojej struktury może mieć ono matową lub połyskującą powierzchnię, a oba warianty są warte rozpatrzenia w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć na fotografii oraz jakim rodzajem światła chcemy operować. Materiałowe tło umożliwia ponadto łatwe upięcie lub pomarszczenie materiału.
- Tło polipropylenowe – charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć i łatwością montażu. Aby jednak w pełni spełniało swoją rolę warto zainwestować w ten rodzaj tła, ale lepszej jakości. Wadą takiego rozwiązania jest łatwość przedarcia tła polipropylenowego lub jego zabrudzenie, choć w przypadku tego tła można spróbować przetrzeć je wilgotną szmatką. Kolejną wadą może się okazać jego struktura, która w zależności od koloru tła i warunków może być widoczna na zdjęciu. Próba usunięcia tego efektu zdecydowanie wydłuży czas potrzebny na obróbkę.
Każdy rodzaj czarnego tła można zakupić w sklepach fotograficznych pod postacią rolek lub gotowych płócien. Zwykle są one bardzo łatwe w montażu i pozwalają na mocowanie na statywie lub uchwycie.
Dodatkową opcją jest… wygenerowane czarnego tła na etapie postprodukcji. W programie graficznym należy wówczas wyizolować modela, a następnie w miejsce oryginalnego tła wstawić czarny kolor lub dodać efekt czarnego tła. Nie jest to rozwiązanie idealne, czasami jednak nie ma innej możliwości.
W artykule opisałem przede wszystkim rozwiązania stosowane w studiu fotograficznym, warto jednak mieć na uwadze, że zdjęcie na czarnym tle można wykonać również w plenerze. Warto skorzystać wówczas z osłony nocy i wykonać taką sesję właśnie po zachodzie słońca, wówczas czarne tło fotograficzne uzyskamy naturalnie. Z kolei wykonując taką sesję w ciągu dnia należy zabrać ze sobą czarne tło i skorzystać z ostrych promieni słońca lub zabrać odpowiednio mocną lampę. Wtedy jednak ciężko jest uzyskać super czarne tło, ponieważ w przypadku naturalnego światła zawsze jest jakaś poświata a w przypadku lampy błyskowej ciężko odciąć się od naturalnego światła. Jest jeszcze trzecia opcja, połączenie sztucznego i naturalnego światła, które daje bardzo ciekawe efekty których nie jesteśmy w stanie uzyskać w studiu. O tym jednak innym razem…
Jeśli zainteresowała Cię sesja na czarnym tle skontaktuj się ze mną telefonicznie lub poprzez formularz.
Zobacz również: