Zdjęcia do kampanii wyborczej 

Dlaczego zdjęcia do kampanii wyborczej są tak ważne? Wybory są różne, ale w każdych chodzi przecież o to samo – o przekonanie do siebie elektoratu, który przy urnie wyborczej odda na Ciebie swój głos. Jak to zrobić? Charyzmą, programem wyborczym, przekonaniami utrwalanymi przez lata w świadomości odbiorców, ale też odpowiednim zdjęciem. Bo czy tego chcemy, czy nie, część społeczeństwa „głosuje oczami”. 

W wyborach prezydenckich czy do Europarlamentu zwykle na listach wyborczych znajdziemy nazwiska doskonale znane, rozpoznawalne nawet dla tych, którzy polityką nie interesują się na co dzień. To opatrzone twarze, które oczywiście również potrzebują profesjonalnych zdjęć do kampanii wyborczej, nie stanowią one jednak ich koła zamachowego. Inaczej sprawy wyglądają w przypadku wyborów do Sejmu i Senatu, a szczególnie w wyborach samorządowych, w których często nie znamy kandydatów, są dla nas postaciami anonimowymi i pierwszą formą kontaktu z nimi jest właśnie twarz spoglądająca z ulotki, baneru czy plakatu wyborczego. 

W wyborach samorządowych często głosujemy na ostatnią chwilę, rzadko zapoznając się wcześniej z profilem konkretnego kandydata czy jego programem. Z gruntu rzeczy mamy dwie grupy wyborców – zadeklarowanych, o jasno sprecyzowanych poglądach, którzy od początku wiedzą, że kandydat X jest ich kandydatem oraz wyborców niezdecydowanych, którzy decyzję podejmują pod wpływem impulsu, w ostatniej chwili. Jak myślisz jak duże grono z nich wybiera na podstawie zdjęcia wyborczego? Jestem przekonany, że całkiem sporo. I na pewno warto o ten elektorat powalczyć.

Zacznijmy jednak od początku. 

plakat wyborczy warszawa wilczkiewicz scaled

Czemu potrzebuję profesjonalnej sesji fotograficznej do kampanii wyborczej? 

W wyborach każdy kandydat chce pozycjonować się jako profesjonalista, człowiek godzien zaufania, sympatyczny i empatyczny. Oczywiście pełnię swojej wrażliwości i cały swój autorytet możesz zaprezentować na spotkaniach wyborczych, część z nich można spróbować jednak pokazać na zdjęciach, z których będziesz zerkał późnej z plakatów i ulotek, ze stron internetowych i sklepowych witryn. Profesjonalne zdjęcia choćby na plakat wyborczy są ważne, bo: 

  • robią dobre pierwsze wrażenie, a wiadomo jak to z nim jest – można je zrobić tylko raz. Pamiętaj, że ludzki mózg jest zbudowany tak, że znacznie lepiej zapamiętuje pozytywne skojarzenia: Twój ciepły uśmiech na pewno zostanie zapamiętany na dłużej niż zrobione pięknie, ale bezdusznie zdjęcie Twojego konkurenta, 
  • pozwalają budować wizerunek oraz kształtować go w oczach wyborców. Odpowiednio dobrane zdjęcia są w stanie podkreślić cechy, które chcesz promować, z którymi pragniesz wyjść do swoich wyborców. Czasami wystarczy jeden rzut oka, żeby ocenić czy ktoś jest pewny siebie, sympatyczny i szczery, 
  • wzmacniają wiarygodność i zaufanie, czyli hasła, z którymi na pewno chcesz być identyfikowany podczas kampanii. Wyborcy chętniej zaufają komuś, kto prezentuje się z jednej strony profesjonalnie, ale z drugiej również autentycznie, 
  • budują emocje, a w dalszej perspektywie więź z wyborcami. Zdjęcia ukazujące kandydata w interakcji z ludźmi, w sytuacjach rodzinnych czy podczas pracy w terenie wzbudzają jednoznaczne, pozytywne skojarzenia, 
  • gwarantują rozpoznawalność i utrwalają Twój spójny wizerunek profesjonalisty,
  • mogą określać wartości priorytetów. Jeśli np. często fotografujesz się w otoczeniu szkół i dzieci wiadomo, że ważne będą dla Ciebie tematy związane z edukacją, a jeśli gros Twoich fotografii wykonanych jest w lesie lub ze zwierzętami, z dużą dozą prawdopodobieństwa wyborca może szacować, że kluczowym punktem Twojego programu będzie ochrona środowiska,
  • pomagają budować spójną historię. Dzięki zdjęciom możesz zaprezentować swoją drogę rozwoju, osiągnięcia oraz kluczowe momenty kariery. To pozwoli wyborcom lepiej poznać Cię i zrozumieć,  a być może również łatwiej identyfikować się z Twoimi przekonaniami. 

Sesja zdjęciowa do kampanii wyborczej to obecnie znacznie więcej niż tylko fotka na plakat. Choć oczywiście plakatowa wersja wciąż jest kluczowa w kampanii, a jej profesjonalne wykonanie niezwykle istotne. Ponieważ często są to fotografie wielkoformatowe niezbędny jest nie tylko ich bardzo dokładny retusz, ale również pliki w dobrej rozdzielczości, z którymi drukarnia lub firma eventowa nie będzie miała problemów. Żaden kandydat nawet do Osiedlowej Rady Emerytów i Rencistów na pewno nie chciałby, żeby jego wyborcza fotografia była nieostra, źle wyretuszowana lub co najgorsze – była poprzeszywana drobniejszymi lub większymi pikselami. Nawiązując współpracę ze mną, masz gwarancję, że otrzymasz produkt najwyższej jakości. 

plakat wyborczy warszawa wilczkiewicz 64647

Jak zrealizować wyborczą sesję zdjęciową? 

Po pierwsze i najważniejsze mieć na nią swój plan, podzielić się nim z fotografem, a później nie bać się współpracować. Bez planu też sobie poradzimy, potrzeba jednak wspólnych konsultacji, na bazie których określimy cele i kolejne kroki sesji. Na tym etapie zdefiniujemy wartości, na pokazaniu których najbardziej Ci zależy i które pozwolą zbudować Twój wizerunek jako godnego zaufania kandydata. Co dalej? 

  • Wybór lokalizacji – na typowo plakatowe zdjęcie najlepsze będzie oczywiście studio, w którym idealnie zbalansujemy światło, dobierzemy odpowiednie tło, będziesz miał czas i swobodę na przebranie się w kolejne kreacje. Jeśli jednak będziemy brali pod uwagę zdjęcia do folderu, na stronę internetową, do mediów społecznościowych czy do dłuższej ulotki warto wybrać lokalizację w terenie, która pozwoli pokazać Cię w Twoim naturalnym środowisku, wśród ludzi którym ufasz i pośród pasji, które nakręcają Cię do działania. 
  • Ustalenie harmonogramu – czyli ćwiczenie logistyczno-techniczne, które pozwoli na oszacowanie czasów przejazdów między konkretnymi lokalizacjami, czasu na przygotowanie sesji (makijaż, fryzjer), a także na samą jej realizację. 
  • Wybór odpowiedniego stroju – minimalizm i klasyczne kolory są w cenie, a w przypadku zdjęć wyborczych są wręcz nienaruszalnym kanonem. Na pewno unikaj jaskrawych kolorów, ubrań, w których czujesz się niekomfortowo i możesz wyglądać nienaturalnie, nie przesadzaj z dodatkami. Więcej o doborze odpowiedniego stroju przeczytasz jednak nieco dalej. 
  • Ćwiczenie postaw, póz i mimiki – brzmi trywialnie, ale warto poćwiczyć przed sesją miny. Zobacz przed lustrem jak prezentujesz się z profilu i en face, jak z delikatnym uśmiechem, a jak z lekko zmarszczonymi brwiami. Taka gimnastyka doda Ci pewności siebie, dzięki czemu przed aparatem będziesz czuł się pewniej i bardziej naturalnie. 
  • Zadbanie o rekwizyty, o ile oczywiście będą konieczne, takich jak flagi, pinsy do marynarki czy inne materiały związane z kampanią. 
  • Realizacja sesji – podczas zdjęć bądź przede wszystkim autentyczny, szczery i pozytywnie nastawiony. Nie musisz martwić się o technikalia, odpowiednie pozy, właściwe oświetlenie. Wszystko to możesz zostawić na mojej głowie, Ty przede wszystkim masz czuć się swobodnie i dobrze się bawić. 
  • Selekcja zdjęć – już podczas sesji na bieżąco będziesz miał podgląd do zdjęć i wspólnie będziemy decydowali, które z nich są najlepsze. Później otrzymasz cały pakiet fotografii i na spokojnie w domowym zaciszu wybierzesz te, które poddamy fotoedycji. 
  • Obróbka zdjęć – wskazane przez Ciebie ujęcia retuszujemy w programie komputerowym, dopracowując je do takiego poziomu, żeby świetnie wyglądały jako profilowe w mediach społecznościowych, ale też na kilkumetrowym billboardzie. 
  • Dystrybucja fotografii – ważna, a może nawet kluczowa w kontekście zdjęć wyborczych. Zaplanuj dokładnie kiedy i w jakich kanałach wykorzystasz zdjęcia, upewnij się przy tym, że są one spójne ze strategią wizerunkową całej kampanii. 
plakat wyborczy warszawa wilczkiewicz 64646

Jak ubrać się do zdjęć na plakat wyborczy? 

Jednym z głównych etapów przygotowujących do zdjęć wyborczych jest zadbanie o odpowiedni strój. To na tyle ważna kwestia, że warto poświęcić jej kilka słów. Jak wizualizujesz sobie obraz polityka? Niemal zawsze w nienagannie wyprasowanym garniturze i jasnej koszuli, prawda? I to jest sznyt, od którego nie warto odchodzić. 

  • Twój strój powinien być schludny i elegancki, ale nie przesadnie formalny (pamiętaj, frak na sesję chowamy głęboko do szafy). Musisz czuć się w nim swobodnie i prezentować profesjonalnie;
  • Upewnij się, że ubrania są czyste, wyprasowane i dobrze dopasowane;
  • Wybierz strój, który pasuje do Twojej osobowości, bo wyborcy muszą zobaczyć na zdjęciu autentyczność;
  • Unikaj jaskrawych kolorów i dużych wzorów, które mogą odciągać uwagę od Twojej twarzy. Celuj raczej w stonowane, eleganckie i bezpieczne barwy, takie jak granat, biel, różne odcienie szarości czy pasteli; 

Idealna kompozycja dla mężczyzn do sesji wyborczej: 

  • Garnitur w klasycznym kolorze (granatowy, szary lub ciemnoszary);
  • Krawat w stonowanych barwach, bez agresywnych wzorów; 
  • Koszula biała lub jasnoniebieska;
  • Buty czarne lub brązowe – czyste i wypolerowane;
  • Skarpety dobrane kolorystycznie do butów i spodni; 
  • Dodatki takie jak: elegancki pasek, spinki do mankietów czy zegarek na rękę. 

Idealna kompozycja dla kobiet do sesji wyborczej:

  • Garnitur damski lub żakiet w bezpiecznym, ale i eleganckim kolorze granatowym, szarym lub nieco ciemniejszym; 
  • Spódnica o prostym kroju do kolan lub lekko powyżej nich;
  • Sukienka o klasycznym kroju w stonowanych barwach; 
  • Biała, jasnoniebieska lub pastelowa bluzka z zasłoniętymi ramionami z niezbyt głębokim dekoltem;
  • Spodnie w kant w kolorze granatowym lub szarym; 
  • Buty czarne lub beżowe klasyczne czółenka;
  • Rajstopy w neutralnym kolorze;
  • Dodatki takie jak: biżuteria (dyskretna i stonowana), torebka, pasek 
plakat wyborczy warszawa wilczkiewicz 64645

Pamiętaj, że podczas sesji dobrze jest mieć ze sobą kilka kompletów strojów. Dzięki temu zyskasz swobodę, łatwiej będzie nam również sfotografować Cię w najlepszej stylizacji. Więcej na temat formalnego stroju znajdziesz tutaj: jak się ubrać do zdjęć biznesowych?

To ważne, bo same zdjęcia staram się wykonywać w kilku pozach, w zależności od materiałów do komunikacji czasami lepiej wykorzystać zdjęcie w pozycji stojącej w luźnymi rękoma, a czasami profilowe z ręką podpierającą brodę. Główne pozy do zdjęć, w jakich fotografuję podczas sesji wyborczej to: 

  • zdjęcie en face na siedząco, 
  • zdjęcie en face na stojąco z rękoma wzdłuż tułowia, 
  • zdjęcie en face na stojąco w luźnej postawie (ręce skrzyżowane lub w kieszeni), 
  • zdjęcie z profilu na siedząco, 
  • zdjęcie z profilu na stojąco z rękoma wzdłuż tułowia, 
  • zdjęcie z profilu na stojąco w luźnej postawie (ręce skrzyżowane lub w kieszeni),
  • zdjęcie na siedząco ze skrzyżowanymi rękoma lub z ręką podpierającą brodę, 

Przekonała Cię moja oferta? A może chciałbyś poznać więcej szczegółów dotyczących zdjęć do kampanii, billboard czy plakat? Skontaktuj się ze mną, chętnie omówię z Tobą szczegóły Twojej sesji do kampanii wyborczej. 

Zobacz również: